6.7 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportJudo / Performanțe notabile pentru sportivii de la CSU Craiova

Judo / Performanțe notabile pentru sportivii de la CSU Craiova

În perioada 15-17 noiembrie a avut loc Campionatul Național U23 la Judo. În turneul organizat la Deva a participat sportiva Cleonia Riciu, legitimată la clubul CSU Craiova. Aceasta s-a clasat pe primul loc, la categoria de 63 de kilograme și a fost desemnată cea mai bună jucătoare a concursului.

„Mă așteptam să câștige această medalie. Ea este, de asemenea, dublă medaliată la Mondiale de anul trecut și acum doi ani”, a declarat antrenorul Cleoniei, Mihai Voinea.

Totodată, un rezultat notabil este și cel obținut de David Mitran, la Gyor, în Ungaria. Acesta a încheiat competiția pe locul al treilea, după un parcurs foarte bun.

Un alt sportiv de la CSU Craiova, Răzvan Dumitru, a reușit o performanță de lăudat în cadrul Federației Române de Judo, la Poiana Brașov. La doar 16 ani, acesta a concurat pentru centura neagră, pe care a reușit să o și câștige.