10.9 C
Știri de ultima orăSportFotbalCFR Cluj, debut de vis în grupele Ligii Europa

CFR Cluj, debut de vis în grupele Ligii Europa

Campioana României, CFR Cluj, a obținut, joi seară, o victorie importantă împotriva formației italiene Lazio. Clujenii s-au impus cu scorul de 2-1, în primul joc al grupei E din Liga Europa și au urcat pe primul loc în clasament.

Lazio a început mai bine meciul de pe „Dr. Constantin Rădulescu” și a irosit câteva ocazii mari prin Milinkovic-Savic și Bastos. În minutul 25, italienii au deschis scorul prin Batos, după ce a trimis puternic din șase metri în vinclul porții lui Arlauskis. Până la pauză, trupa lui Dan Petrescu a restabilit egalitatea. În minutul 41, Ciprian Deac a transformat fără emoții o lovitură de la unsprezece metri, iar după primele 45 de minute, tabela indica un rezultat de egalitate.

Campioana României a făcut o repriză secundă foarte bună, iar intrarea pe teren a lui Bilel Omrani a deschis tot mai mult jocul. În minutul 76, atacantul CFR-ului a înscris golul victoriei, la doar câteva secunde după ce a luat la țintă bara transversală.

De menționat faptul că în celălalt meci al grupei, Rennes și Celtic au remizat, scor 1-1.

CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu, Burcă, Boli, Cestor, Camora – Bordeianu, Djokovic, Păun (’83, Culio) – Traore (’46, Omrani), Deac (’90, Golofca). Antrenor: Dan Petrescu.

Lazio: Stakosha – Vavro, Acerbi, Bastos (’80, Adekanye)- Lazzari, Milinkovic-Savic-Lucas Leiva, Berisha (’67, Cataldi), Jony (’80, Lulic) – Correa, Caicedo. Antrenor: Simone Inzaghi.

Clasament: 1. CFR Cluj 3 puncte (2-1), 2. Rennes 1 (1-1), 3. Celtic 1 (1-1), Lazio 0 (1-2).