16.7 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportAlex Corneschi şi Marius Ionescu, medaliaţi la Piteşti

Alex Corneschi şi Marius Ionescu, medaliaţi la Piteşti

Stadionul „Nicolae Dobrin“ din Piteşti găzduieşte astăzi şi mâine etapa finală a Campionatului Național de Atletism rezervat seniorilor. Competiția a debutat în această dimineață, cu cele două probe de 10.000 metri.

Proba feminină a fost câştigată Cristina Simion (Steaua București) cu timpul de 37:45.23. Podiumul a fost completat de Paula Claudia Todoran (CSM Zalău), cu 37:48.06, iar pe trei a terminat Monica Mădălina Florea (CSM Sighișoara), cu 37:57.02.

CSM Craiova a avut două reprezentante, pe Ionela Puiu, care a terminat pe locul 4, cu 38:06.91, şi pe Claudia-Beatrice Necula, care a înregistrat 39:18.94.

Şi clubul Pandurii Târgu Jiu a avut o sportivă în proba de 10.000 metri, pe Alina Dumitrit Butnariu, aceasta încheind cursa pe 5, cu 38:40.88

Băieţii au avut rezultate mai bune

La masculin, cursa de 10.000 de metri a fost adjudecată de Nicolae Soare (CS Știința Bacău), cu timpul de 29:39.42. Al doilea sportiv care a trecut linia de final a fost Alexandru Corneschi (CSM Craiova), cu timpul de 29:56.49, iar bronzul i-a revenit unui alt craiovean, Marius Ionescu, legitimat la CSM Ploiești / CSM Craiova. „Piciu“ a înregistrat timpul de 30:14.47.

În afara podiumului au mai terminat Marius Marian Buşcă (CSM Craiova), pe 5, cu timpul de 31:06.29, respectiv Narcis Cristi Brujan (Pandurii Tg. Jiu), pe 12, cu 37:06.03.