17.6 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFOTE 2019 / Antuca şi Pîrvu au cucerit primele medalii

FOTE 2019 / Antuca şi Pîrvu au cucerit primele medalii

Luptătoarele Georgiana Lavinia Antuca (categoria 46 kg) şi Ana-Maria Pîrvu (49 kg) au adus, luni, României primele medalii la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2019, de la Baku, una fiind de aur, cealaltă de argint, informează Agerpres.

Georgiana Antuca, de la SCM Bacău, antrenată de Valentin Popescu, Şerban Mujev şi Mirela Burnichi, a învins-o în finala categoriei 46 kg pe azera Gultakin Şirinova. Românca a trecut în sferturi de Anna Pollakova (Slovacia), iar în semifinale a câştigat în faţa unguroaicei Vivien Matyi.

La categoria 49 kg, Ana-Maria Pîrvu a obţinut argintul după ce a pierdut finala cu Emine Cakmak (Turcia). În sferturi, românca a dispus de poloneza Natalia Walczak, iar în semifinale s-a impus în faţa Mihaelei Samoil (Republica Moldova).

La categoria 48 kg, greco-romane, Cosmin Cristi Gavril s-a clasat pe locul 7, Igor Andrei Botez a ocupat acelaşi loc la cat. 60 kg, tot greco-romane, Alexandru Ioan Matea a ocupat locul 8 la cat. 60 kg, lupte libere, iar Karla Groza a încheiat pe locul 10, la cat. 61 kg.

Victorie la volei

În competiţia feminină de volei, România a dispus de Bulgaria cu 3-1 (25-23, 25-18, 16-25, 25-12), în Grupa A, după o oră şi 34 de minute. În această seară, România va întâlni Ucraina, iar miercuri va avea loc confruntarea cu Rusia.

Echipa feminină de volei prezentă la Baku este formată din următoarele sportive: Adriana Valentina Alexandru, Francesca Ioana Alupei, Maria Dulău, Alexia-Ioana Căruţaşu, Andra Elena Cojocaru, Mara Dumitrescu, Denisa Ioana Ionescu, Alexandra Spinoche, Isabela Florina Murariu, Georgiana Florentina Popa, Andreea Cristina Murar, Mădălina Airoaie. Selecţioneri: Olimpiu Marius Macarie, Adrian Popescu.

Remiză la handbal

Selecţionata feminină de handbal a României a remizat cu Spania, 26-26, iar în alt meci, Olanda a întrecut Franţa cu 31-27. Astăzi vor avea loc partidele Spania – Franţa (18.30) şi Olanda – România (18.30), iar miercuri sunt programate jocurile România – Franţa (18.30) şi Olanda – Spania (18.30).

Componenţa lotului României: Oana Borş, Andreea Coman, Alicia Maria Gigîrlă, Valentina Ion (SCM Craiova), Corina Lupei, Carla Ariana Lăcătuş, Rebeca Necula, Georgiana Adelina Olaru, Alexandra Sorina Perianu, Andreea Prescură, Raluca Rădoi, Andreea Roxana Sandu, Ştefania Stoica, Andreea Tirle, Bianca Voica.

În Grupa B se regăsesc: Ungaria, Elveția, Cehia şi Azerbaijan.

Succese şi la tenis

În competiţia de tenis, Alin Mihai Fătu s-a calificat în turul al doilea după o victorie în două seturi, scor 6-0, 6-2, cu kosovarul Melos Nallbani.

Tot în două seturi s-a impus şi Alexandra Maria Petric, scor 6-3, 6-3, în faţa grecoaicei Athina Pitta şi s-a calificat în turul secund la simplu feminin.

Alin Mihai Fătu şi Andrei Voican au obţinut calificarea în optimile probei masculine de dublu, după 3-6, 6-3, 10-5 cu francezii Etienne Marty / Romain Gales, iar Alexia Anca Todoni şi Alexandra Maria Petric au reuşit să acceadă în optimi la dublu feminin după 6-4, 6-3 cu britanicele Matilda Mutavdzic/Andrea Pineda.

Clasări modeste la înot

La înot, în proba feminină de 100 m liber, Bianca Andreea Costea a ocupat locul 12 în serii (57.80) şi s-a clasat pe 9 în semifinale (56.79), fiind prima rezervă în finală.

În proba masculină de 100 m spate, Denis Laurean Popescu s-a calificat cu al 18-lea timp în semifinale (59.65), iar Alexandru Florin Nicolae a fost cronometrat cu al 23-lea timp din serii (1:00.23). În semifinale, Popescu a fost al 14-lea (59.28), ratând calificarea în finală.
La 200 m bras, Mihai Iacob a avut al optulea timp din serii (2:21.08), iar în semifinale a fost înregistrat cu al şaselea timp (2:19.28).

În proba feminină de 200 m spate, Ioana Marin a fost a noua în serii (2:20.61), iar Miruna Zorzoliu a terminat pe 14 (2:23.43). Ioana Marin a prins finala cu al şaptelea timp (2:17.85).

Trei sportivi au ratat finalele la atletism

În concursul de atletism, Silviu Daniel Munteanu s-a clasat pe locul 16 în serii (11.11), ratând calificarea în finală.
Corina Ilinoiu a ocupat doar locul 19 la 400 m feminin (57.44), ratând calificarea în finală.
În proba feminină de 800 m, Antonia Gabriela Bodnariuc a ocupat locul 12 (2:15.06) şi nu a reuşit să prindă finala.

România este reprezentată de 103 sportivi la cea de-a 15-a ediţie de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European, programată în perioada 21-27 iulie la Baku, capitala Azerbaidjanului. Sportivii cu vârste cuprinse între 14 şi 18 ani vor lua startul în întrecerile de atletism, ciclism, gimnastica artistică, handbal, înot, judo, lupte, tenis şi volei, opt dintre cele zece sporturi din competiţie.