17.8 C
Știri de ultima orăSportJudo / O medalie de aur şi una de argint la Cupa Europei de juniori

Judo / O medalie de aur şi una de argint la Cupa Europei de juniori

Sportivul român Lucian Borş Dumitrescu a cucerit medalia de aur în proba de 66 kg, din cadrul Cupei Europei la juniori de la Praga, în timp ce Mircea Tomescu a obţinut argintul în proba de 60 kg, informează Agerpres.

La categoria 66 kg, Lucian i-a învins în grupă pe Bruno Barros (Portugalia), Stanislav Semkov (Ucraina), Davud Abasli (Azerbaidjan) şi Turpal Djoukaev (Finlanda), iar în semifinale a trecut de azerul Nurlan Osmanov. În finală, Borş Dumitrescu s-a impus în faţa francezului Freddy Waizenegger prin ippon.

La 60 kg, Tomescu s-a impus în grupă în faţa austriacului Valentin Wagenbichler, a ucraineanului Oleh Verediba, iar în semifinale l-a învins pe belarusul Artsiom Kolasau. În finală, Mircea Tomescu a pierdut prin ippon la Aliev Roşvan (Azerbaidjan).