S-a stabilit ţintarul ediţiei 2019/2020

Astăzi, la Casa Fotbalului, în sala „Nicolae Dobrin”, FRF a organizat tragerea la sorţi pentru stabilirea calendarului competiţional al ediţiei 2019-2020 a Ligii a II-a. Procedura de stabilire a programului s-a făcut pe baza Tabelei Berger pentru 20 echipe.

Noul sezon al Ligii a II-a va începe pe 3 august 2019 şi se încheie pe 30 mai 2020, exact ca ediţia trecută. Prima parte a sezonului, care are loc în acest an, 2019, se desfăşoară până pe 7 decembrie, atunci când are loc etapa a 21-a, adică a doua a returului. În acest interval sunt programate şi două etape intermediare, pe 16 octombrie (etapa 12) şi 13 noiembrie (etapa 17). Partea a doua a sezonului debutează pe 22 februarie 2020, cu etapa a 22-a, şi se încheie în jurul datei de 30 mai 2020, odată cu disputarea etapei a 38-a. În această perioadă sunt programate tot două intermediare, pe 8 aprilie (etapa 29) şi 13 mai (etapa 35).

Iată cum arată calendarul turului de campionat al Ligii a II-a, ediţia 2019-2020:

Etapa 1 – 3 august 2019
Rapid Bucureşti – Farul Constanţa
Concordia Chiajna – Daco-Getica Bucureşti
Turnu Măgurele – Pandurii Târgu Jiu
ASU Poli Timişoara – CS Mioveni
CSM Reşiţa – Universitatea Cluj
Luceafărul Oradea – Sportul Snagov
FC Argeş – Ripensia Timişoara
Gloria Buzău – Csikszereda Miercurea Ciuc
Metaloglobus Bucureşti – Petrolul Ploieşti
UTA Arad – Dunărea Călăraşi

Etapa a 2-a – 10 august 2019
Farul Constanţa – Dunărea Călăraşi
Petrolul Ploieşti – UTA Arad
Miercurea Ciuc – Metaloglobus Bucureşti
Ripensia Timişoara – Gloria Buzău
Sportul Snagov – FC Argeş
Universitatea Cluj – Luceafărul Oradea
CS Mioveni – CSM Reşiţa
Pandurii Târgu Jiu – Poli Timişoara
Daco-Getica Bucureşti – Turnu Măgurele
Rapid Bucureşti – Concordia Chiajna

Etapa a 3-a – 17 august 2019
Concordia Chiajna – Farul Constanţa
Turnu Măgurele – Rapid Bucureşti
Poli Timişoara – Daco-Getica Bucureşti
CSM Reşiţa – Pandurii Târgu Jiu
Luceafărul Oradea – CS Mioveni
FC Argeş – Universitatea Cluj
Gloria Buzău – Sportul Snagov
Metaloglobus Bucureşti – Ripensia Timişoara
UTA Arad – Miercurea Ciuc
Dunărea Călăraşi – Petrolul Ploieşti

Etapa a 4-a – 24 august 2019
Farul Constanţa – Petrolul Ploieşti
Miercurea Ciuc – Dunărea Călăraşi
Ripensia Timişoara – UTA Arad
Sportul Snagov – Metaloglobus Bucureşti
Universitatea Cluj – Gloria Buzău
CS Mioveni – FC Argeş
Pandurii Târgu Jiu – Luceafărul Oradea
Daco-Getica Bucureşti – CSM Reşiţa
Rapid Bucureşti – Poli Timişoara
Concordia Chiajna – Turnu Măgurele

Etapa a 5-a – 31 august 2019
Turnu Măgurele – Farul Constanţa
Poli Timişoara – Concordia Chiajna
CSM Reşiţa – Rapid Bucureşti
Luceafărul Oradea – Daco-Getica Bucureşti
FC Argeş – Pandurii Târgu Jiu
Gloria Buzău – CS Mioveni
Metaloglobus Bucureşti – Universitatea Cluj
UTA Arad – Sportul Snagov
Dunărea Călăraşi – Ripensia Timişoara
Petrolul Ploieşti – Miercurea Ciuc

Etapa a 6-a – 7 septembrie 2019
Farul Constanţa – Miercurea Ciuc
Ripensia Timişoara – Petrolul Ploieşti
Sportul Snagov – Dunărea Călăraşi
Universitatea Cluj – UTA Arad
CS Mioveni – Metaloglobus Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu – Gloria Buzău
Daco-Getica Bucureşti – FC Argeş
Rapid Bucureşti – Luceafărul Oradea
Concordia Chiajna – CSM Reşiţa
Turnu Măgurele – Poli Timişoara

Etapa a 7-a – 14 septembrie 2019
Poli Timişoara – Farul Constanţa
CSM Reşiţa – Turnu Măgurele
Luceafărul Oradea – Concordia Chiajna
FC Argeş – Rapid Bucureşti
Gloria Buzău – Daco-Getica Bucureşti
Metaloglobus Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu
UTA Arad – CS Mioveni
Dunărea Călăraşi – Universitatea Cluj
Petrolul Ploieşti – Sportul Snagov
Miercurea Ciuc – Ripensia Timişoara

Etapa a 8-a – 21 septembrie 2019
Farul Constanţa – Ripensia Timişoara
Sportul Snagov – Miercurea Ciuc
Universitatea Cluj – Petrolul Ploieşti
CS Mioveni – Dunărea Călăraşi
Pandurii Târgu Jiu – UTA Arad
Daco-Getica Bucureşti – Metaloglobus Bucureşti
Rapid Bucureşti – SCM Gloria Buzău
Concordia Chiajna – FC Argeş
Turnu Măgurele – Luceafărul Oradea
Poli Timişoara – CSM Reşiţa

Etapa a 9-a – 28 septembrie 2019
CSM Reşiţa – Farul Constanţa
Luceafărul Oradea – Poli Timişoara
FC Argeş – Turnu Măgurele
Gloria Buzău – Concordia Chiajna
Metaloglobus Bucureşti – Rapid Bucureşti
UTA Arad – Daco-Getica Bucureşti
Dunărea Călăraşi – Pandurii Târgu Jiu
Petrolul Ploieşti – CS Mioveni
Miercurea Ciuc – Universitatea Cluj
Ripensia Timişoara – Sportul Snagov

Etapa a 10-a – 05 octombrie 2019
Farul Constanţa – Sportul Snagov
Universitatea Cluj – Ripensia Timişoara
CS Mioveni – Miercurea Ciuc
Pandurii Târgu Jiu – Petrolul Ploieşti
Daco-Getica Bucureşti – Dunărea Călăraşi
Rapid Bucureşti – UTA Arad
Concordia Chiajna – Metaloglobus Bucureşti
Turnu Măgurele – SCM Gloria Buzău
Poli Timişoara – FC Argeş
CSM Reşiţa – Luceafărul Oradea

Etapa a 11-a – 12 octombrie 2019
Luceafărul Oradea – Farul Constanţa
FC Argeş – CSM Reşiţa
Gloria Buzău – Poli Timişoara
Metaloglobus Bucureşti – Turnu Măgurele
UTA Arad – Concordia Chiajna
Dunărea Călăraşi – Rapid Bucureşti
Petrolul Ploieşti – Daco-Getica Bucureşti
Miercurea Ciuc – Pandurii Târgu Jiu
Ripensia Timişoara – CS Mioveni
Sportul Snagov – Universitatea Cluj

Etapa a 12-a – 16 octombrie 2019 (intermediară)
Farul Constanţa – Universitatea Cluj
CS Mioveni – Sportul Snagov
Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timişoara
Daco-Getica Bucureşti – Miercurea Ciuc
Rapid Bucureşti – Petrolul Ploieşti
Concordia Chiajna – Dunărea Călăraşi
Turnu Măgurele – UTA Arad
Poli Timişoara – Metaloglobus Bucureşti
CSM Reşiţa – SCM Gloria Buzău
Luceafărul Oradea – FC Argeş

Etapa a 13-a – 19 octombrie 2019
FC Argeş – Farul Constanţa
Gloria Buzău – Luceafărul Oradea
Metaloglobus Bucureşti – CSM Reşiţa
UTA Arad – Poli Timişoara
Dunărea Călăraşi – Turnu Măgurele
Petrolul Ploieşti – Concordia Chiajna
Miercurea Ciuc – Rapid Bucureşti
Ripensia Timişoara – Daco-Getica Bucureşti
Sportul Snagov – Pandurii Târgu Jiu
Universitatea Cluj – CS Mioveni

Etapa a 14-a – 26 octombrie 2019
Farul Constanţa – CS Mioveni
Pandurii Târgu Jiu – Universitatea Cluj
Daco-Getica Bucureşti – Sportul Snagov
Rapid Bucureşti – Ripensia Timişoara
Concordia Chiajna – Miercurea Ciuc
Turnu Măgurele – Petrolul Ploieşti
Poli Timişoara – Dunărea Călăraşi
CSM Reşiţa – UTA Arad
Luceafărul Oradea – Metaloglobus Bucureşti
FC Argeş – SCM Gloria Buzău

Etapa a 15-a – 02 noiembrie 2019
Gloria Buzău – Farul Constanţa
Metaloglobus Bucureşti – FC Argeş
UTA Arad – Luceafărul Oradea
Dunărea Călăraşi – CSM Reşiţa
Petrolul Ploieşti – Poli Timişoara
Miercurea Ciuc – Turnu Măgurele
Ripensia Timişoara – Concordia Chiajna
Sportul Snagov – Rapid Bucureşti
Universitatea Cluj – Daco-Getica Bucureşti
CS Mioveni – Pandurii Târgu Jiu

Etapa a 16-a – 09 noiembrie 2019
Farul Constanţa – Pandurii Târgu Jiu
Daco-Getica Bucureşti – CS Mioveni
Rapid Bucureşti – Universitatea Cluj
Concordia Chiajna – Sportul Snagov
Turnu Măgurele – Ripensia Timişoara
Poli Timişoara – Miercurea Ciuc
CSM Reşiţa – Petrolul Ploieşti
Luceafărul Oradea – Dunărea Călăraşi
FC Argeş – UTA Arad
Gloria Buzău – Metaloglobus Bucureşti

Etapa a 17-a – 13 noiembrie 2019 (intermediară)
Metaloglobus Bucureşti – Farul Constanţa
UTA Arad – SCM Gloria Buzău
Dunărea Călăraşi – FC Argeş
Petrolul Ploieşti – Luceafărul Oradea
Miercurea Ciuc – CSM Reşiţa
Ripensia Timişoara – Poli Timişoara
Sportul Snagov – Turnu Măgurele
Universitatea Cluj – Concordia Chiajna
CS Mioveni – Rapid Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu – Daco-Getica Bucureşti

Etapa a 18-a – 16 noiembrie 2019
Farul Constanţa – Daco-Getica Bucureşti
Rapid Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu
Concordia Chiajna – CS Mioveni
Turnu Măgurele – Universitatea Cluj
Poli Timişoara – Sportul Snagov
CSM Reşiţa – Ripensia Timişoara
Luceafărul Oradea – Miercurea Ciuc
FC Argeş – Petrolul Ploieşti
Gloria Buzău – Dunărea Călăraşi
Metaloglobus Bucureşti – UTA Arad

Etapa a 19-a – 23 noiembrie 2019
UTA Arad – Farul Constanţa
Dunărea Călăraşi – Metaloglobus Bucureşti
Petrolul Ploieşti – Gloria Buzău
Miercurea Ciuc – FC Argeş
Ripensia Timişoara – Luceafărul Oradea
Sportul Snagov – CSM Reşiţa
Universitatea Cluj – Poli Timişoara
CS Mioveni – Turnu Măgurele
Pandurii Târgu Jiu – Concordia Chiajna
Daco-Getica Bucureşti – Rapid Bucureşti

RETURUL CAMPIONATULUI: etapa a 20-a – 30 noiembrie 2019, etapa a 21-a – 7 decembrie 2019, etapa a 22-a – 22 februarie 2020, etapa a 23-a – 29 februarie 2020, etapa a 24-a – 7 martie 2020, etapa a 25-a – 14 martie 2020, etapa a 26-a – 21 martie 2020, etapa a 27-a – 29 martie 2020, etapa a 28-a – 4 aprilie 2020, etapa a 29-a – 8 aprilie 2020, etapa a 30-a – 11 aprilie 2020, etapa a 31-a – 17 aprilie 2020, etapa a 32-a – 25 aprilie 2020, etapa a 33-a – 2 mai 2020, etapa a 34-a – 9 mai 2020, etapa a 35-a – 13 mai 2020, etapa a 36-a – 16 mai 2020, etapa a 37-a – 23 mai 2020, etapa a 38-a – 30 mai 2020.