20.5 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportAtletism / România a cucerit trei medalii la CE U23

Atletism / România a cucerit trei medalii la CE U23

Sportivii români au cucerit, sâmbătă, trei medalii la Campionatele Europene de atletism Under-23 de la Gaevle (Suedia), una de argint şi două de bronz, informează Agerpres.

Alexandru Novac a câştigat argintul în proba de aruncare a suliţei, cu 81.75 metri, fiind devansat în clasamentul final de polonezul Cyprian Mrzyglod, 84.97 metri, în timp ce poziţia a treia s-a clasat belarusul Aleksei Katkoveţ, cu 80.31 metri.

Andrea Miklos a obţinut bronzul la 400 m, cu timpul de 52 sec 66/100, sosind în urma polonezei Natalia Kaczmarek (52 sec 34/100) şi a cehoaicei Lada Vondrova (52 sec 40/100).

O medalie de bronz a cucerit şi Claudia Prisecaru, la 3.000 metri obstacole, în 9 min 53 sec 21/100, fiind devansată de daneza Anna Emilie Moeller (9 min 27 sec 31/100) şi de irlandeza Eilish Flanagan (9 min 51 sec 72/100).

România participă cu 29 de atleţi (19 la masculin şi 10 la feminin) la Europenele Under-23 (11-14 iulie), obiectivul federaţiei fiind una-două medalii şi doua-trei clasări între locurile 4-8.