Programul CE Under 21, găzduit de Italia și San Marino
Programul CE Under 21, găzduit de Italia și San Marino

Campionatul European Under 21 va avea loc în perioada 16-30 iunie în Italia şi San Marino, cu participarea a 12 echipe, printre care şi România.

Cele 12 echipe sunt repartizate în trei grupe: Grupa A – Italia, Spania, Polonia, Belgia; Grupa B – Germania, Danemarca, Serbia, Austria; Grupa C – Anglia, Franţa, România şi Croaţia.

Meciurile vor avea loc în şase oraşe din Italia şi San Marino: Bologna, Reggio nell’Emilia, Cesena, Trieste, Udine, respectiv Serravalle. Din cele trei grupe ale CE se vor califica în semifinale câştigătoarele şi cea mai bună ocupantă a locurilor secunde. Primele patru clasate se califică la JO 2020. Dacă printre acestea se află Anglia, va exista un baraj pentru JO de la Tokyo între celelalte două echipe clasate pe locul secund în grupe.

România este la a doua sa participare la un turneu final, după cea din 1998, când s-a clasat pe locul 8 (ultimul).

România va debuta în Grupa C a turneului final pe 18 iunie, împotriva Croaţiei (Serravale/San Marino, 19:30, ora României), pe 21 iunie va înfrunta Anglia (Cesena, 19:30), iar pe 24 iunie va avea loc ultimul său meci din grupă, contra Franţei (Cesena, 22:00).

Italia are cele mai multe titluri europene Under 21 – 5, urmată de Spania – 4, Germania, Anglia, Olanda, Rusia – câte 2, Serbia, Franţa, Suedia, Cehia – 1. Germania este deţinătoarea titlului, după o finală cu Spania, în 2017, la turneul final din Polonia.

Programul turneul final:

Duminică 16 iunie – Grupa A
Polonia – Belgia 3-2 (Stadio Citta del Tricolore – Reggio Emilia);
Italia – Spania 3-1 (Renato Dall’Ara – Bologna);

Luni 17 iunie – Grupa B
Serbia – Austria 0-2 (Nereo Rocco – Trieste, ora 19:30);
Germania – Danemarca 3-1 (Stadio Friuli – Udine, ora 22:00);

Marţi 18 iunie – Grupa C
România – Croaţia (San Marino Stadium – Serravalle, ora 19:30);
Anglia – Franţa (Dino Manuzzi – Cesena, 22:00);

Miercuri 19 iunie – Grupa A
Spania – Belgia (Stadio Citta del Tricolore – Reggio Emilia, ora 19:30);
Italia – Polonia (Renato Dall’Ara – Bologna, ora 22:00);

Joi 20 iunie – Grupa B
Danemarca – Austria (Stadio Friuli – Udine, ora 19:30);
Germania – Serbia (Nereo Rocco – Trieste, ora 22:00);

Vineri 21 iunie – Grupa C
Anglia – România (Dino Manuzzi – Cesena, 19:30);
Franţa – Croaţia (San Marino Stadium – Serravalle, 22:00);
Sâmbătă 22 iunie – Grupa A
Belgia – Italia (Stadio Citta del Tricolore – Reggio Emilia, ora 22:00);
Spania – Polonia (Renato Dall’Ara – Bologna, ora 22:00);

Duminică 23 iunie – Grupa B
Austria – Germania (Stadio Friuli – Udine, ora 22:00);
Danemarca – Serbia (Nereo Rocco – Trieste, ora 22:00);

Luni 24 iunie – Grupa C
Franţa – România (Dino Manuzzi – Cesena, ora 22:00);
Croaţia – Anglia (San Marino Stadium – Serravalle, 22:00).

SEMIFINALE
Joi 27 iunie
câştigătoarea Grupei A – locul 2 în Grupa B/C/câştigătoarea Grupei C (Renato Dall’Ara – Bologna, 19:00);
câştigătoarea Grupei B – locul 2 în Grupa A/câştigătoarea Grupei C (Stadio Citta del Tricolore – Reggio Emilia, 22:00);
Baraj calificare JO 2020 – doar dacă se califică Anglia în semifinale (Stadio Dino Manuzzi – Cesena).

FINALA
Sâmbătă 30 iunie – Stadio Friuli – Udine (21:45).