20.9 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenis / Barty a câştigat finala feminină de la Roland Garros

Tenis / Barty a câştigat finala feminină de la Roland Garros

Jucătoarea australiană de tenis Ashleigh Barty (8 WTA) a câştigat sâmbătă finala feminină a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului. Sportiva de la Antipozi a trecut în două seturi, scor 6-1, 6-3, de cehoaica Marketa Vondrousova (38 WTA). Meciul a durat o oră şi 12 minute.
Australianca a câştigat primul său trofeu de Mare Şlem, după ce obţinuse cea mai bună performanţă la Australian Open 2019, unde a ajuns în sferturi.
Pentru ambele jucătoare, disputarea finalei de pe zgura pariziană a fost o premieră.
Pe parcursul meciului, Barty a reuşit trei aşi dar a avut mai multe greşeli neforţate (26) faţă de adversara sa care a avut doar 22.
Rezultatul o va propulsa pe Ashleigh Barty pe locul 2 mondial.