6.7 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal / FC Viitorul a câştigat Cupa României și i-a deschis drumul Craiovei în Liga Europei

Viitorul Constanţa a câştigat Cupa României, după ce s-a impus cu 2-1 în finala susținută sămbătă seară, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, în compania Astrei Giurgiu.

Partida nu a început prea bine pentru echipa lui Gică Hagi, care s-a văzut condusă din minutul 41. Reuşita i-a aparţinut lui Denis Alibec, care a şutat imparabil de la marginea careului, dintr-o lovitură liberă.

Egalarea s-a produs în partea secundă, după golul lui Virgil Ghiţă din minutul 76. Scorul după 90 de minute a fost 1-1, astfel că meciul a mers în prelungiri.

În reprizele adiţionale, Viitorul a fost echipa mai proaspătă şi a marcat golul victoriei în minutul 105, prin Eric. Atacurile au continuat, dar tabela a rămas neschimbată. Prin acest succes, Viitorul îşi trece în palmares al doilea trofeu din istoria clubului, după titlul obţinut în 2016.

În urma câștigării Cupei de către Viitorul, locul 4 din Ligai I, ocupat de Universitatea Craiova, va evolua în preliminariile Ligii Europa.