12 C
vineri, 10 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal / Chelsea şi Arsenal se vor înfrunta în finala Ligii Europa

Fotbal / Chelsea şi Arsenal se vor înfrunta în finala Ligii Europa

Chelsea şi Arsenal Londra s-au calificat în finala Ligii Europa şi se vor ciocni într-un ultim act cu simbolistică aparte pentru iubitorii sportului rege. Astfel, a doua competiţie a Europei va avea în finală două echipe britanice, după Liga Campionilor.

Chelsea a învins, joi seară, acasă, echipa Eintracht Frankfurt, scor 4-3, şi s-a calificat astfel în finala Ligii Europa. În meciul tur a fost 1-1.

Londonezii vor juca a doua finală de Europa League din istoria clubului, după cea câştigată în sezonul 2012-2013, împotriva celor de la Benfica, scor 2-1.

De data aceasta, Chelsea va juca împotriva rivalei Arsenal cu trofeul „pe masă“ la Baku, pe 29 mai. Frankfurt a fost aproape de o calificare neaşteptată în finala competiţiei, dar echipa lui Sarri a extras biletele pentru finală la „loteria“ penaltiurilor.

Au marcat: Loftus-Cheek ’28 / Jovic ’49.
La loviturile de departajare: Barkley, Jorginho, David Luiz și Hazard – au marcat, iar Azpilicueta a ratat / Haller, Jovic și De Guzman – au marcat, Hinteregger și Paciencia au ratat.
Chelsea: Kepa Arrizabalaga – Azpilicueta, Christensen (Zappacosta ’74), Luiz, Emerson – Loftus-Cheek (Barkley ’86), Jorginho, Kovacic – Willian (Pedro ’62), Giroud, Hazard. Antrenor:M. Sarri.
Frankfurt: Trapp – da Costa, Abraham, Hinteregger, Falette – Hasebe, Rode (de Guzman ’70) – Rebic (Haller ’90+3), Gacinovic (Paciencia ‘118), Kostic – Jovic. Antrenor: A. Hutter.

Arsenal s-a calificat în finală după ce a trecut de Valencia, în Spania, cu 4-2. În tur a fost 3-1 pentru britanici.

Au marcat: Aubameyang ’17, ’59, 88, Lacazette ’50 Gameiro ’11, ’58.

Valencia: Neto – Piccini (Soler ’56), Garay, Gabriel, Gaya – Wass, Parejo, Coquelin, Guedes (Torres ’71) – Rodrigo (Mina ’71), Gameiro. Antrenor: G. Marcelino.
Arsenal: Cech – Monreal, Sokratis, Koscielny, Maitland-Niles, Xhaka, Torreira (Guendouzi ’80), Kolasinac (Mustafi ’71) – Ozil (Mkhitaryan ’62) – Lacazette. Antrenor: Unai Emery.

Este pentru a doua oară în istorie când două echipe din Anglia ajung în finala Europa League.

Prima oară a fost în sezonul 1971-1972, când Tottenham şi Wolverhampton s-au duelat în dublă manşă în Cupa UEFA, iar Spurs câştiga trofeul cu scorul general de 3-2.

Arsenal este singura echipă dintre cele calificate în semifinale care nu a câştigat niciodată competiţia.