16.7 C
Știri de ultima orăSportFotbal / Studenţii l-au omagiat pe profesorul George Călinescu

Fotbal / Studenţii l-au omagiat pe profesorul George Călinescu

Au trecut ceva ani de la decesul îndrăgitului profesor – antrenor George Călinescu, dar familia, apropiaţii şi colegii de la FEFS Craiova nu l-au uitat şi l-au omagiat, ca în fiecare an, printr-un turneu de fotbal pe teren redus. Ajuns la ediţia a 7-a, turneul intitulat „In memoriam George Călinescu“, organizat de FEFS Craiova, Pro EFS Craiova şi DJST Dolj, s-a desfăşurat astăzi, pe terenul artificial de lângă Sala „Voinţa“ şi a aliniat la start opt echipe ale facultăţilor din cadrul Universităţii din Craiova: FEFS an 1, FEFS an 2, FEFS an 3, Calculatoare, Informatică, Georgrafie, RISE (Relaţii Internaţionale şi Studii Europene) şi Drept.

Finala mare a fost câştigată de Facultatea de Drept, 5-2 cu FEFS an 3, iar finala mică a fost adjudecată de FEFS an 2, 7-3 cu FEFS an 1.

Lotul echipei câştigătoare i-a cuprins pe următorii: Alexandru Dănescu, Tony Popescu, Costinel Simulescu, Cristinel Barbu, Ionuț Ghencioiu, Irinel Lică, Bogdan Ştoiu, Ovidiu Vieru. Profesor: Robert Bischin.

Premierea a fost realizată de lect. univ. dr. Luminiţa Brabiescu Călinescu, fiica fostului profesor-antrenor, iar lovitura de începere a finalei mari a fost dată de nepotul David.
S-au oferit cupe şi diplome pentru echipele de pe podium şi au existat şi premii individuale, după cum urmează: Cosmin Mechenici – cel mai bun portar, Irinel Lică – golgheter.