13.1 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportMihaela Buzărnescu, în sferturile turneului de la Istanbul

Mihaela Buzărnescu, în sferturile turneului de la Istanbul

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu, a doua favorită, s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului WTA de la Istanbul, dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după ce a trecut cu 6-4, 6-4 de israelianca Julia Glushko.
Buzărnescu (30 ani, 30 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 36 de minute, în faţa unei adversare venite din postura de ”lucky loser”.
Buzărnescu a mai întâlnit-o o dată pe Glushko, în 2017, la turneul ITF de la Versmold (Germania), adversara abandonând la scorul de 7-5, 2-0 pentru româncă.
Mihaela Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 3.400 dolari şi 30 de puncte WTA, iar în optimi va juca împotriva rusoaicei Margarita Gasparian (24 ani, 72 WTA). Buzărnescu va juca şi la dublu, alături de Irina Bara, fiind favoritele numărul trei.
Tot marţi, Sorana Cîrstea a învins-o pe Irina Maria Bara cu 2-6, 6-0, 6-0.