8.7 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal / Mitriţă a marcat pentru New York City FC

Fotbal / Mitriţă a marcat pentru New York City FC

Fostul căpitan al Universităţii Craiova, Alexandru Mitriţă, a marcat un gol pentru New York City FC, care a obţinut prima sa victorie din actualul sezon al ligii profesioniste nord-americane de fotbal (MLS), 2-0 cu DC United, ieri, la Washington. „Piticul atomic“ a reuşit al doilea său gol în şapte partide pentru formaţia newyorkeză, în minutul 35, din pasa brazilianului Heber, şi a fost înlocuit în minutul 48. Al doilea gol al oaspeţilor a fost înscris de Heber (’56), aceasta fiind prima reuşită a atacantului venit de la Rijeka.
Oaspeţii au ratat şi un penalti, prin Maximiliano Moralez (’45).
La DC United, fostul internaţional englez Wayne Rooney a fost integralist.
În clasamentul Conferinţei de Est, continuă să conducă DC United, cu 14 puncte (8 jocuri), urmată de Toronto FC, 13 puncte (7 j), Philadelphia Union, 13 puncte (8 j), Columbus Crew, 13 puncte (8 j), etc. New York City FC se află pe locul 8, cu 8 puncte (7 j). Primele şapte clasate se califică în play-off.