16.7 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenis / A cernut bine sita în turneele de la Miami

Tenis / A cernut bine sita în turneele de la Miami

Tenisul a fost la el acasă la Miami (SUA) săptămâna trecută, sfârştitul acesteia însemnând şi desemnarea câştigătoarelor turneului feminin, dotat cu premii totale de 9.035.428 dolari, dar şi învingătorii din cel masculin, în valoare de 8.359.455 dolari.
Astfel, jucătoarea americană Ashleigh Barty, cap de serie nr. 12, a câştigat sâmbătă seara turneul WTA, după ce a învins-o în finală pe cehoaica Karolina Pliskova, favorita nr. 5, în două seturi, 7-6 (7/1), 6-3. Ultimul act a durat 99 de minute. Barty mai are în palmares trei titluri în circuitul WTA, în 2017 la Kuala Lumpur şi în 2018 la Nottingham şi Zhuhai.

În proba de dublu, perechea Elise Mertens (Belgia) / Arina Sabalenka (Belarus) a realizat „sunshine double“, după ce s-a impus în probele de dublu la turneele de tenis de la Indian Wells şi Miami. Mertens şi Sabalenka le-au întrecut, duminică, în finala de la Miami, pe Samantha Stosur (Australia) şi Shuai Zhang (China), campioanele de la Australian Open, cu 7-6 (7/5), 6-2. Perechea Mertens/Sabalenka a câştigat două din cele trei turnee la care au participat de la începutul acestui parteneriat.

Federer n-a stat la discuţii cu Isner

Trofeului turneului masculin de la Miami a fost adjudecat de Roger Federer, locul 5 mondial şi cap de serie numărul 4. Elveţianul a câştigat, duminică, finala turneului ATP Masters 1.000 după ce l-a învins clar, în două seturi, scor 6-1, 6-4, pe americanul John Isner, numărul 9 mondial şi favorit nr. 7. Federer (37 ani) a avut nevoie de o oră şi trei minute pentru a-şi adjudeca victoria în faţa deţinătorului titlului competiţiei, Isner acuzând pe final de meci probleme la piciorul stâng.
Elveţianul a intrat astfel în posesia celui de-al 101-lea trofeu al carierei, al 28-lea la un turneu de Masters 1000. El a mai câştigat la Miami în 2005, 2006 şi 2017.

În proba de dublu, fraţii gemeni Bob şi Mike Bryan au câştigat trofeul după ce au învins în finală perechea formată din olandezul Wesley Koolhof şi grecul Stefanos Tsitsipas cu 7-5, 7-6 (10/8). Americanii (40 ani) s-au impus astfel pentru a şasea oară la Miami, adăugându-şi în palmaresul comun cel de-al 118-lea titlu în circuitul ATP, al 39-lea într-un Masters 1000.