5.3 C
Știri de ultima orăSportHaltere / Mihaela Ilie a câştigat trei medalii de bronz la Mondialele de cadeţi

Haltere / Mihaela Ilie a câştigat trei medalii de bronz la Mondialele de cadeţi

Sportiva română Mihaela Ilie a cucerit trei medalii de bronz, în limitele categoria 64 kg la Campionatele Mondiale de haltere pentru cadeţi de la Las Vegas (Nevada/SUA), potrivit site-ului Federaţiei Internaţionale de Haltere (IWF), citat de Agerpres. La stilul smuls, românca a terminat a treia cu 84 kg, devansată de uzbeca Kumuşhon Faizulaeva, 93 kg, şi de Queysi Julissa Rojas Gonzalez (Mexic), 88 kg. Ilie a fost a treia şi la aruncat, cu 106 kg, ratând ultima încercare, la 109 kg, care i-ar fi adus argintul. Faizulaeva a obţinut aurul, cu 122 kg, iar Rojas Gonzalez a luat argintul, cu 107 kg. La total, Faizulaeva a fost prima, cu 215 kg, urmată de Rojas Gonzalez, 195 kg, şi de Ilie, 190 kg.
Bilanţul final al delegaţiei României la Mondialele de cadeţi este de 12 medalii, 4 de argint şi 8 de bronz.
România a participat cu cinci sportivi, însoţiţi de Liliana Niculiţă şi Ovidiu Fătu, antrenorii coordonatori a Centrelor Naţionale Olimpice pentru Pregătirea Juniorilor de la Botoşani şi Bistriţa, şi de arbitrul internaţional Costel Dimofte.