7 C
Știri de ultima orăSportStancu: Rezultatul a fost obţinut şi cu şansă

Stancu: Rezultatul a fost obţinut şi cu şansă

Republicanii A de la Universitatea Craiova au reuşit o victorie „scurtă“, cu 1-0, în confruntarea susţinută sâmbătă, pe stadionul „Aripile“, în compania echipei similare a CSS Slatina, partida contând pentru etapa a 10-a de la Liga Elitelor U19. Unicul gol al meciului a fost marcat de Pascu, în minutul 47.
Antrenorul grupării alb-albastre, Ionuţ Stancu, a fost fair-play şi a recunoscut că victoria a fost obţinută cu mult noroc „A fost o victorie obţinută greu, pentru că Slatina are o echipă foarte bună. Mă bucur că băieţii au reacţionat bine după pauză şi au fost eficienţi, pentru că prima repriză nu a fost prea reuşită. A fost un meci frumos, cu multe ocazii, şi ne bucurăm mult pentru punctele obţinute. Cred că rezultatul a fost obţinut şi cu puţină şansă. Trebuie să recunosc că un rezultat de egalitate era echitabil. Mai sunt lucruri de pus la punct şi trebuie să luăm totul pas cu pas, dar sperăm să ne îndeplinim obiectivul, acela de a juca finala pe ţară“, a declarat Ionuţ Stancu, pentru GdS.
Universitatea a început meciul cu următorii: Alex Manea – Niţuică, Popescu, Rezeanu, Pătulea – Baciu, Neaga, Moga – Stan, Nichifor, Pascu. Au mai intrat: Cercel, Ciutică, Constantinescu, Stoicescu.
Liga Elitelor U19, etapa a 10-a: SCM Râmnicu Vâlcea – Ardealul Cluj 0-3, Csikszereda Miercurea Ciuc – CFR Cluj 4-2, „U“ Craiova – CSS Slatina 1-0, UTA Arad – Centrul Național 1-0, Şcolar Reşiţa – Universitatea Cluj 0-7.
Clasament: 1. Universitatea Cluj 24 puncte (golaveraj 29-8), 2. „U“ Craiova 21 (30-15), 3. CFR Cluj 16 (27-19), 4. Miercurea Ciuc 16 (17-12), 5. Ardealul Cluj 15 (16-15), 6. UTA Arad 13 (13-20), 7. CSS Slatina 12 (17-11), 8. CN Mureș 9 (12-22), 9. SCM Vâlcea 6 (9-27), 10. Şcolar Reşiţa 6 (8-29).
Etapa viitoare: sâmbătă, 16 martie – ora 12.00: CN Mureș – „U“ Craiova, CSS Slatina – Miercurea Ciuc; duminică, 17 martie – ora 12.00: Reşiţa – Vâlcea, Universitatea Cluj – UTA Arad. Partida CFR Cluj – Ardealul Cluj a fost anulată.