5.3 C
Știri de ultima orăSportMoto GP / Italianul Dovizioso a câştigat Marele Premiu al Qatarului

Moto GP / Italianul Dovizioso a câştigat Marele Premiu al Qatarului

Pilotul italian Andrea Dovizioso (Italia / Ducati, 42.36:902) a câştigat, ieri, Marele Premiu al Qatarului la motociclism viteză, prima etapă a sezonului de MotoGP, după ce l-a învins pe linia de sosire pe campionul en titre, spaniolul Marc Marquez (Spania / Honda, la 0.023), informează Agerpres. Singura cursă nocturnă din campionatul MotoGP fusese câştigată de Dovizioso (32 ani) şi anul trecut pe circuitul de la Losail, italianul terminând pe locul secund în precedenţii doi ani. Marquez a fost devansat de italian cu doar 023/1000, locul al treilea fiind ocupat de britanicul Cal Crutchlow (Marea Britanie/Honda-LCR, la 0.320). Spaniolul Maverick Vinales (Yamaha) a plecat din pole position, dar a ratat startul. „Veteranul“ Valentino Rossi, plecat de pe locul 14, a reuşit o excelentă cursă de recuperare, încheind pe locul cinci.
La Moto2 s-a impus italianul Lorenzo Baldassarri (Italia / Kalex, 39.56.109), devansându-l pe ultimii metri pe Thomas Luthi (Elveţia / Kalex, la 0.026), în timp ce germanul Marcel Schrotter (Germania / Kalex, la 2.123) a fost al treilea.
Japonezul Kaito Toba (Honda, 38.08:887) a câştigat cursa de la Moto3, în faţa italianului Lorenzo Dalla Porta (Honda, la 0.053) şi a spaniolului Aron Canet (KTM, la 0.174). A fost primul succes pentru Toba (18 ani), în 37 de starturi la Moto3.