Acasă Sport Fotbal / Republicanii reiau Liga Elitelor şi Campionatul Naţional

Fotbal / Republicanii reiau Liga Elitelor şi Campionatul Naţional

-

Weekendul acesta demarează şi fotbalul juvenil, etapa a 10-a de la Liga Elitelor – Seria Vest şi Campionatul Naţional – Seria 6 propunând meciuri foarte interesante. Două dintre acestea se dispută pe stadionul „Aripile“, unde echipele Universităţii Craiova întâlnesc formaţiile CSS Slatina U19, de la ora 12.00, respectiv CSJ Ştiinţa U Craiova U17, de la ora 14.00.

Iată cum arată tabloul meciurilor de la republicanii A şi B şi situaţia din clasamente:

Liga Elitelor Under 19 – etapa a 10-a:

Sâmbătă, 9 martie – ora 12.00: U Craiova – CSS Slatina, SCM Vâlcea – Ardealul Cluj, Csikszereda Miercurea Ciuc – CFR Cluj.
Duminică, 10 martie – ora 12.00: UTA Arad – Centrul Național Mureș, CSM Şcolar Reşiţa – Universitatea Cluj.
Clasament: 1. Universitatea Cluj 21 puncte (golaveraj 22-8), 2. U Craiova 18 (29-15), 3. CFR Cluj 16 (25-15), 4. Miercurea Ciuc 13 (13-10), 5. CSS Slatina 12 (17-10), 6. Ardealul Cluj 12 (13-15), 7. UTA Arad 10 (12-20), 8. CN Mureș 9 (12-21), 9. CSM Şcolar Reşiţa 6 (8-22), 10. SCM Vâlcea 6 (9-24).

Liga Elitelor Under 17 – etapa a 10-a:

Sâmbătă, 9 martie – ora 14.00: U Craiova – CSJ Ştiinţa U Craiova, Csikszereda Miercurea Ciuc – CFR Cluj, LPS Banatul Timişoara – LPS Bihorul Oradea.
Duminică, 10 martie – ora 14.00: Interstar Sibiu – Ardealul Cluj. UTA Arad stă.
Clasament: 1. LPS Banatul Timişoara 22 (26-5), 2. U Craiova 20 (21-2), 3. CFR Cluj 17 (21-5), 4. Miercurea Ciuc 16 (26-11), 5. CSJ Ştiinţa U Craiova 9 (15-19), 6. LPS Bihorul Oradea 9 (13-21), 7. Interstar Sibiu 7 (13-16), 8. UTA Arad 3 (4-41), 9. Ardealul Cluj 1 (8-27).

Campionatul Naţional Under 19 – etapa a 10-a:

Sâmbătă, 9 martie – ora 12.00: CFR Romgaz Craiova – Academia „Gică Popescu“, CSS Craiova – Dinamyk Craiova, CSS Severin – Luceafărul Severin.
Duminică, 10 martie – ora 12.00: Pandurii Târgu Jiu – ACS Energeticianul, LPS Slatina – CSJ Ştiinţa U Craiova.
Clasament: 1. Pandurii Târgu Jiu 23 (35-6), 2. Academia „Gică Popescu“ 22 (41-15), 3. CSJ Ştiinţa U Craiova 21 (40-11), 4. CSS Severin 14 (18-20), 5. CSS Craiova 13 (12-21), 6. Luceafărul Severin 12 (17-28), 7. Energeticianul 10 (16-28), 8. CFR Romgaz Craiova 7 (14-31), 9. Dinamyk Craiova 5 (11-18), 10. LPS Slatina 2 (15-41).

Campionatul Naţional Under 17 – etapa a 10-a:

Sâmbătă, 9 martie – ora 14.00: CFR Romgaz Craiova – Academia „Gică Popescu“, CSS Craiova – Dinamyk Craiova, CSS Severin – Luceafărul Severin.
Duminică, 10 martie – ora 14.00: Pandurii Târgu Jiu – ACS Energeticianul, LPS Slatina – CSS Slatina.
Clasament: 1. Pandurii Târgu Jiu 27 (41-5), 2. Academia „Gică Popescu“ 24 (32-4), 3. Energeticianul 21 (35-10), 4. Dinamyk Craiova 18 (21-10), 5. Luceafărul Severin 13 (13-17), 6. LPS Slatina 11 (27-29), 7. CSS Slatina 10 (27-19), 8. CSS Craiova 6 (11-33), 9. CFR Romgaz Craiova 3 (6-38), 10. CSS Severin 0 (7-55).

ȘTIRI VIDEO GdS

Prima investiție realizată de un rezident al High-Tech Industry Park (HTIP) la Craiova

Vicepreședintele Consiliului Județean (CJ) Dolj Cosmin Vasile a participat, miercuri după-amiază, la evenimentul prilejuit de inaugurarea primei investiții realizate de un rezident...