3.9 C
Știri de ultima orăSportTenis / Sorana Cîrstea a pierdut un meci maraton în turul al doilea la Indian Wells

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă de Kristie Ahn (SUA), cu 7-6 (4), 3-6, 6-3, ieri seară, în runda a doua a turneului de la Indian Wells (125K Series), dotat cu premii totale de 162.480 dolari, la capătul unui meci maraton, informează Agerpres. Cîrstea (28 ani, 98 WTA), cap de serie numărul 16, a fost întrecută de Ahn (26 ani), o jucătoare mai slab clasată (196 WTA), după trei ore şi 31 de minute. Românca şi-a creat nu mai puţin de 24 de mingi de break, dar nu a fructificat decât 5.
Sorana Cîrstea, care a pierdut şi în primul tur la dublu, va primi un cec de 1.575 dolari şi 8 puncte WTA pentru evoluţia de la simplu, unde a intrat direct în turul secund.
Turneul 125K de la Indian Wells precede turneul BNP Paribas Open, categoria Premier Mandatory, care are loc tot în staţiunea californiană între 6 şi 17 martie, cu premii de peste 9 milioane de dolari.