10.3 C
sâmbătă, 11 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenis / Gael Monfils a câştigat turneul de la Rotterdam (ATP)

Tenis / Gael Monfils a câştigat turneul de la Rotterdam (ATP)

Tenismanul francez Gael Monfils a câştigat cea de-a 46-a ediţie a turneului ATP de la Rotterdam (Olanda), în finala căruia l-a învins duminică în trei seturi, 6-3, 1-6, 6-2, pe elveţianul Stan Wawrinka, după o oră şi 44 minute de joc, informează Agerpres. Gael Monfils, în vârstă de 32 ani, a cucerit cu această al optulea titlu din cariera sa şi, totodată, primul după mai bine de un an. În urma acestui succes, jucătorul din Hexagon a făcut un salt de zece poziţii în clasamentul mondial, urcând începând de luni pe locul 23 ATP.
Fostul număr trei mondial Stan Wawrinka (33 ani) s-a impus în turneul de la Rotterdam în 2015. Elveţianul, care a participat la competiţia olandeză graţie unei invitaţii primite din partea organizatorilor, a disputat ultima sa finală în circuitul profesionist la Roland Garros, în 2017.