17.6 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbal (f) / Nu ne-au ieşit toate socotelile (VIDEO)

Handbal (f) / Nu ne-au ieşit toate socotelile (VIDEO)

Calificate de pe prima poziție în sferturile Cupei EHF încă dinaintea etapei a 6-a, croatele de la Podravka Vegeta au tratat superficial întâlnirea de sâmbătă seară, de pe teren propriu, contra danezelor de la Nykobing și au pierdut cu scorul de 28-25, oaspetele calificându-se şi ele în sferturi de pe locul doi din grupa D. În urma acestui rezultat, echipa feminină de handbal SCM Craiova a jucat pentru palmares meciul de astăzi, din Sala Polivalentă, contra spaniolelor de la Super Amara Bera Bera, neavând cum să depășească faza grupelor. Cu toate că tristeţea li se citea pe chipuri, sportivele lui Bogdan Burcea au făcut o partidă foarte bună şi s-au impus cu scorul de 26-23 (13-11), la capătul unui joc controlat şi cu multe momente spectaculoase. Oltencele au răzbunat astfel şi înfrângerea din meciul tur, scor 21-32.

SCM Craiova: Ekaterina Dzhukeva, Bianca Curmenţ – Patricia Vizitiu (7 goluri), Andreea Ianăşi (5), Timea Tătar (3), Ana-Maria Tănasie (3), Elena Gjeorgjievska (2), Carmen Şelaru (2), Jelena Trifunovic (1), Zeljka Nikolic (1), Andrea Seric (1), Maria Valentina Ion, Deonise Fachinello, Mariana Costa (1), Alexandra Colac. Antrenori. Bogdan Burcea, Costin Dumitrescu, Grigore Albici.

Bera Bera: Renata Lais de Arruda, Estitxu Berasategui Eizaguire – Adriana Cardoso de Castro (10), Uxue Ezkurdia Álvarez (4), Sara Gil de la Vega (3), Silvia Arderíus Martin (3), Esther Arrojeria Arantzazistroke (2), Judith Sans Serra (1), Elke Josseline Karsten, Maitane Etxeberria Martinez, Alba Menéndez Martínez, Nekane Terés Rodanes, Nora Arzallus Azurmendi, Mercedes Castellanos Soanez. Antrenori: Imanol Alvarez Arruti, Eider Rubio Ponce, Nerea Uranga.

Clasament final grupa D: 1. Podravka Vegeta 8 puncte (golaveraj 160:154), 2. NFH Nykobing 7 (151:145), 3. SCM Craiova 5 (126:136), 4. Bera Bera 4 (170:172).