16.2 C
Știri de ultima orăSportFotbal / Se cunosc primele sfertfinaliste din Cupa Spaniei

Fotbal / Se cunosc primele sfertfinaliste din Cupa Spaniei

Formaţiile Valencia şi Getafe s-au calificat în sferturile Cupei Spaniei, în urma rezultatelor înregistrate ieri seară, în manşa a doua a optmilor de finală.
„Liliecii“ s-au impus pe teren propriu, cu scorul de 3-0, în faţa echipei din liga secundă Sporting Gjon. Golurile Valenciei au fost marcate de atacantul Santi Mina (’65, ’76) şi Ferran Torres (’90). În meciul tur, Sporting Gijon reuşise să se impună cu 2-1.
Valencia: Domenech – Wass, Vezo, Diakhaby, Latorre – Torres, Parejo, Coquelin (’63, Soler), Lee (’86, Cherychev) – Rodrigo (’46, S. Mina), Gameiro.
Gijon: Martin Fernandez – Molinero Calderon, Rodriguez, Babin, Cordero – Perez (’45+2, P. Perez), Cofie, Mendez – Lod, Blackman (’67, Djurjevic), Noblejas.

La rândul său, Getafe a remizat în deplasare cu Valladolid, scor 1-1, şi a mers mai departe graţie victoriei cu 1-0 din meciul tur. Oaspeţii au deschis scorul în prima repriză, prin Angel Rodriguez (’29 – penalti), însă Valladolid a restabilit egalitatea după pauză, prin Daniele Verde (’50). De menţionat că echipa gazdă a irosit şi un penalti în minutul 85, prin Alcaraz.
Valladolid: Yoel – Antonito, Moreno, Salisu, Nacho – Keko (’68, Plano), Tuhami, Alcaraz, Suarez – Verde, Cop (’68, Unal).
Getafe: Chichizola – Suarez, Gonzalez, Miquel, Foulquier – Ibanez (’69, Dakonam), Flamini (’46, M. Flamini), Arambarri, Saiz (’82, J. Mata) – Duro Perales, Angel.

Celalalte partide se dispută după următorul program: astăzi – ora 21.30: Atlético Madrid – Girona (în tur 1-1), FC Sevilla – Athletic Bilbao (în tur 3-1), ora 22.30: Leganes – Real Madrid (în tur 0-3); mâine – ora 20.30: Real Sociedad – Betis Sevilla (în tur 0-0), ora 21.30: Espanyol Barcelona – Villarreal (în tur 2-2), ora 22.30: FC Barcelona – Levante (în tur 1-2).