SCM „U“ Craiova a încheiat sezonul regular al Ligii Naţionale nesperat de bine, pe locul trei în clasamentul grupei A valorice a Ligii Naţionale, asta în condiţiile în care a început sezonul 2018/2019 cu multe modificări în lot şi cu o mulţime de jucători tineri. Ajutat de managerul Marius Toma, antrenorul macedonean Aleksandar Todorov (45 ani) a găsit echilibrul echipei sale şi şi-a impus stilul de joc, formaţia alb-albastră practicând un baschet spectaculos şi eficient în majoritatea bătăliilor, dovadă stând faptul că pe teren propriu a bifat victorii pe linie, în timp ce în deplasare a capotat doar de trei ori, ultima dată, la Piteşti, cu „ajutorul“ arbitrilor, care au permis gazdelor să prelungească sfertul trei cu peste trei minute. SCM „U“ Craiova şi-a asigurat din timp prezenţa în Top 6 şi şi-a stabilit ca obiectiv ocuparea locurilor trei-patru, însă nu este exclus să continue cu surprizele plăcute, mai ales că şi-a asigurat serviciile lui Iuri Fraseniuc, un pivot cu un aport mare atât în faza ofensivă, cât şi la recuperare, sub panou, şi Sabin Andrei Bagairea.
Iată rezultatele complete din etapa a 14-a, ultima din campionatul regular, şi situaţia finală din grupa A valorică: sâmbătă, 12 ianuarie: U-BT Cluj – BC CSU Sibiu 84:80, SCM „U“ Craiova – CS SCM Timişoara 93:65; duminică, 13 ianuarie: CSM CSU Oradea – BCMU FC Argeş Piteşti 82:76, Dinamo Bucureşti – Steaua Bucureşti 70:77.
Clasament final:
1. | CSU Sibiu | 14 | 11 | 3 | 1237:1093 | 25 | |
2. | U-BT Cluj | 14 | 11 | 3 | 1172:1100 | 25 | |
3. | SCM Craiova | 14 | 10 | 4 | 1133:1118 | 24 | |
4. | CSM Oradea | 14 | 9 | 5 | 1169:1099 | 23 | |
5. | BCM Piteşti | 14 | 6 | 8 | 1184:1206 | 20 | |
6. | BC Timişoara | 14 | 5 | 9 | 1141:1178 | 19 | |
7. | BC Steaua | 14 | 4 | 10 | 1001:1083 | 18 | |
8. | Dinamo | 14 | 0 | 14 | 1093:1253 | 14 |
Programul meciurilor din Top 6:
Etapa 1 (19-20 ianuarie):
Timişoara – Sibiu
Piteşti – Cluj
Craiova – Oradea
Etapa a 2-a (26-27 ianuarie):
Sibiu – Piteşti
Oradea – Timişoara
Cluj – Craiova
Etapa a 3-a (2-3 februarie):
Oradea – Sibiu
Craiova – Piteşti
Timişoara – Cluj
Etapa a 4-a (9-10 februarie):
Sibiu – Craiova
Cluj – Oradea
Piteşti – Timişoara
Etapa a 5-a (2-3 martie):
Cluj – Sibiu
Timişoara – Craiova
Oradea – Piteşti
Etapa a 6-a (9-10 martie):
Sibiu – Timişoara
Cluj – Piteşti
Oradea – Craiova
Etapa a 7-a (16-17 martie):
Piteşti – Sibiu
Timişoara – Oradea
Craiova – Cluj
Etapa a 8-a (23-24 martie):
Sibiu – Oradea
Piteşti – Craiova
Cluj – Timişoara
Etapa a 9-a (30-31 martie):
Craiova – Sibiu
Oradea – Cluj
Timişoara – Piteşti
Etapa a 10-a (6-7 aprilie):
Sibiu – Cluj
Craiova – Timişoara
Piteşti – Oradea