15.9 C
Știri de ultima orăSportHandbal (f) / SCM Craiova nu s-a ales cu nimic de la Zalău

Handbal (f) / SCM Craiova nu s-a ales cu nimic de la Zalău

Echipa feminină de handbal SCM Craiova nu a reuşit să confirme în partida susţinută în această seară, în deplasare, în compania formaţiei HC Zalău, gruparea de sub Meseş impunându-se cu scorul de 28-22.
Elevele lui Bogdan Burcea au început slab partida din etapa a 11-a din Liga Florilor, au fost conduse cu 3-0 (‘4), dar şi-au revenit încet-încet şi au reuşit să egaleze aproape de minutul 20. Au urmat două ratări ale lui Trifunovic şi Fachinello şi gazdele au revenit la conducerea jocului, reuşind să încheie în avantaj prima repriză, scor 14-11. La reluare, trupa lui Gheorghe Tadici a punctat de trei ori consecutiv şi astfel şi-a mărit considerabil avantajul, în timp ce jucătoarele oltene au încercat să scape din pasa proastă şi să revină în joc, dar cel mai mult s-au apropiat la patru goluri, pentru ca pe final să cedeze la şase, spre supărarea tehnicianului Bogdan Burcea.

Pentru HC Zalău au marcat următoarele: Maria Claudia Constantinescu (10), Maria Valentina Panici (4), Andrada Ruxandra Mihalcea (5), Ana Maria Andreea Mihart (2), Alexandra Bianca Severin (1), Roxana Daniela Szollosi (4), Raluca Ionela Irimia (1), Diana Nichitean (1).

SCM Craiova: Dzhukeva, Curmenţ – Ianăşi (2 goluri), Trifunovic (6), Şelaru (2), Ion, Tănasie, Nikolic (2), Seric (3), Gjorgjijevska, Tătar, Fachinello (3), Vizitiu (4).

Pentru SCM Craiova urmează o deplasare în Spania, cu plecarea vineri, din Timişoara, urmând ca sâmbătă, de la ora 19.00 (Telekom Sport, Digi Sport), să susţină meciul din cadrul rundei a doua din Grupa D a Cupei EHF, împotriva formaţiei Super Amara Bera Bera. În campionat, echipa pregătită de Bogdan Burcea va juca marţi, 15 ianuarie, de la ora 18.30, contra lui CSM Bucureşti.