17 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal / Mihăilă a băgat-o în aţe, dar tricolorii au remizat cu Bulgaria U19

Fotbal / Mihăilă a băgat-o în aţe, dar tricolorii au remizat cu Bulgaria U19

Reprezentativa Under 19 a României a încheiat la egalitate, scor 1-1, partida susţinut astăzi, la Sliven, în faţa echipei similare a Bulgariei, contând pentru Grupa 13 de calificare la Campionatul European din 2019. Echipa pregătită de Dan Oprescu, cu trei jucători ai Universităţii Craiova pe teren, a deschis scorul prin „leul“ Valentin Mihăilă, dintr-un penalti transformat în minutul 16, iar echipa vecinilor de la Sud de Dunăre, gazda turneului, a egalat în prelungiri, în minutul 90+8, prin Mitko Mitkov.

România U19: Cristea – A. Rus, Ehmann (’40, Leca), Manolache, S. Șerban – Marian Șerban, R. Chiriac (’78, Toma) – Petrila, Sefer, V. Mihăilă (căpitan) – Al. Stoica (’56, R. Baicu). Selecţioner Daniel Oprescu.

Bulgaria U19: Damyanov – Borisov, T. Dimitrov, Kosov, Dichev – Dobrev (’82, Stoyanov), Stefanov, Antov, Yankov (’65, Mitkov) – Minchev, Borukov. Selecţioner: Angel Stoykov.

Pentru tricolori vor urma alte două jocuri, în fața Greciei (17 noiembrie, ora 14.30) și contra Gibraltarului (20 noiembrie, ora 14.30), ambele fiind programate la Stara Zagora.
Pentru a merge mai departe la Turul de Elită, ultima rundă înainte de EURO, naționala U19 trebuie să se claseze pe unul dintre primele două locuri în grupă.
Campionatul European, la care vor fi prezente doar 8 selecționate, va avea loc în iunie 2019 în Armenia.