14.7 C
Știri de ultima orăSportLupte / Craiovenii au cucerit șase medalii la Campionatul Național

Lupte / Craiovenii au cucerit șase medalii la Campionatul Național

Luptătorii de la cluburile craiovene au câștigat șase medalii la Campionatul Național, seniori, desfășurat în weekend la Reșița.

Reprezentanții CS Universitatea Craiova s-au întors acasă cu patru medalii. Alexandra Anghel și-a trecut în palmares un nou titlu de campioană, la categoria 72 kilograme. Titluri de vicecampioni naționali au obținut Simona Zidaru (categoria 65 kg) și Ștefan Coman (categoria 65 kg), iar Ion Pîslaru a obținut medalie de bronz, la categoria 97 kg. Sportivii sunt antrenați de frații Aurel și Marius Cimpoeru.

De la CSM Craiova, doua sportive au urcat pe podium la aceeași categorie, 62 kilograme. Violeta Măicănescu, aflată în dublă legitimare cu LPS „Petrache Trișcu”, a obținut medalie de argint, iar și Ana Maria Enache au urcat pe treapta a treia a podiumului. Măicănescu este antrenată de Valentin Boboșca, iar Enache este antrenată de Petre Banciu.