9.5 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportKaiac-canoe / O nouă medalie pentru România, bronz la Europenele de juniori şi tineret

Sportivii români au cucerit o nouă medalie la Campionatele Europene de kaiac-canoe de juniori şi tineret Under-23 de la Auronzo (Italia), duminică, în proba de canoe-4 a juniorilor, pe 500 m, informează Agerpres. Cristian Baccela, Angelo Mercur, Alexandru Pătraşcu şi Răzvan Batagui au ocupat locul al treilea, cu timpul de 1 min 37 sec 231/1000, fiind devansaţi de Ucraina, 1 min 35 sec 668/1000, şi de Rusia, 1 min 37 sec 185/1000.
În proba de kaiac-4 a junioarelor, pe 500 m, România (Laura Pleşca, Georgiana Manofu-Vucea, Nicoleta Popa, Angela Bodnariuc) a ocupat locul 4, la doar 67/1000 de bronz.
La canoe-2 junioare, 500 m, Tania Virijac şi Roxana Matei au ocupat locul 7, iar la kaiac-4 juniori pe 500 m, Paul Perşe, Bogdan Olariu, Ionuţ Nicolaescu, Adriana Dana au terminat pe locul 8.
La categoria Under-23, kaiacul masculin de 4 (Cosmin Lulciuc, Răzvan Albişoru, Aurelian Ciocan, Sorin Cical) a ocupat locul 4 la 500 m, fiind doar la 53/1000 de medaliile de bronz.
Cătălin Chirilă şi Ştefan Strat s-au clasat pe locul 5 la canoe-2 pe 500 m, diferenţa faţă de medaliaţii cu bronz fiind de 160/1000.
La kaiac-2, 500 m, Adrieana Mihai şi Mălina Trifescu au ocupat locul 8, la fel ca şi Adrieana Mihai, Daniela Savu, Mălina Trifescu şi Gabriela Alexandru, la kaiac-4 pe 500 m.
România are un bilanţ de patru medalii la Europene, două la juniori şi două la Under-23. La juniori, Laura Pleşca a obţinut aurul în proba de kaiac-1 pe 1.000 m, iar a doua medalie este bronzul obţinut la canoe-4 juniori, pe 500 m (Cristian Baccela, Angelo Mercur, Alexandru Pătraşcu şi Răzvan Batagui). La Under-23, Cătălin Chirilă şi Ştefan Strat au câştigat medaliile de aur în proba de canoe-2 pe 1.000 m, iar Leonid Carp a adus o medalie de argint României, în proba de canoe-1 pe 1.000 m.