24.5 C
Știri de ultima orăSportMedalii la judo și lupte pentru craioveni

Medalii la judo și lupte pentru craioveni

Antrenorul Aurel Cimpoeru alături de medaliatul cu aur de la Pitești, David Boicea

Sportivii craioveni au participat în weekendul trecut la competiții de lupte și judo, reușind să obțină patru medalii. La Satu Mare s-a disputat Campionatul U13 de judo, iar sportivii din Bănie au urcat de trei ori pe podium. Izabela Tuță, de la Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trișcu“, a câștigat medalie de argint la categoria 52 kilograme. Sportiva este pregătită de profesorul Nicolae Pârvu. Tot argint a obținut și Alexandra Dumitrașcu, de la CS Universitatea, la categoria 57 kilograme. Alexandra, care este pregătită de profesorul Mihai Voinea, dar și Izabela Tuță se pregătesc acum pentru participarea la Campionatul Balcanic, programat în Grecia, la sfârșitul lunii viitoare. O altă clasare pe podium a obținut Lorena Manda, de la CSM Craiova. Eleva lui Adrian Nicola a obținut medalia de bronz la categoria 40 kilograme.
Luptătorii de la CS Universitatea și LPS „Petrache Trișcu“, din grupele antrenorilor Aurel și Marius Cimpoeru, au concurat la Cupa „Născut pentru lupte“, la Pitești, un concurs cu peste 350 de participanți. David Boicea, de la CS Universitatea, a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, la categoria 47 de kilograme, vârsta 9-11 ani. Craiovenii vor pleca mâine la finala de lupte pe plajă, apoi Aurel Cimpoeru și sportivii Ștefan Coman și Gheorghe Constantin vor merge la Istanbul (Turcia), la un ultim turneu de verificare înaintea Campionatului European.