16.2 C
Știri de ultima orăSportBronz pentru Andreea Pîşcu la Mondiale

Bronz pentru Andreea Pîşcu la Mondiale

Antrenorul Ion Bură, alături de cei mai buni sportivi din Gorj în ultimii ani, atleții Andreea Pîșcu și Adrian Garcea

Atletismul gorjean s-a făcut remarcat la Campionatul mondial de alergare montană din localitatea poloneză Karpatz. Competiţia a avut loc duminică şi din echipa României a făcut parte şi gorjeanca Andreea Pîşcu, alături de antrenorul emerit Ion Bură. Echipa României a obţinut locul 3 la Campionatul mondial de alergare montană senioare cu Andreea Pîscu de la Pandurii Târgu Jiu. Antrenorul Ion Bură a declarat că a fost cea de-a 15-a ediţie. S-a alergat pe o distanţă de 36 de kilometri. Este cea mai bună performanţă din atletismul românesc în acest an. Andreea Pîşcu a alergat suplimentar doi kilometri din cauză că traseul nu a fost bine semnalizat. Ion Bură a precizat că din acest motiv România a pierdut locul 1 la Campionatul mondial de alergare montană din Polonia.

Încă două competiţii tari la orizont

Ion Bură a mai spus că atleţii gorjeni au un program încărcat în perioada următoare. Astfel, antrenorul emerit gorjean va pleca duminică în Macedonia, alături de sportivul Adrian Garcea, la Campionatul european de cros. Se va alerga pe distanţa de 6 kilometri. Adrian Garcea speră să devină campion european la juniori. Următoarea competiţie va avea loc, începând cu 1 iulie, în Finlanda, respectiv Campionatul mondial de atletism pe stadion. Andrei Garcea va participa la probele de 1.500 de metri şi 5.000 de metri, la juniori. „Sunt doi sportivi foarte buni. Sunt printre cei mai buni din pepiniera Clubului Pandurii din ultimii ani. Avem aşteptări foarte mari de la ei şi sperăm că vor aduce multe medalii pentru România în următorii ani. Perspectivele sunt foarte bune din acest punct de vedere. Ţara noastră are din nou nevoie de medalii la nivel înalt în atletism“, a declarat Ion Bură, antrenor emerit în cadrul Clubului Sportiv Pandurii Târgu Jiu. Este de amintit că atleţii Andreea Pîşcu şi Adrian Garcea au fost declaraţi sportivii gorjeni ai anului în ultimii doi ani.