joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportSe prelungeşte suspansul în lupta pentru argint

Se prelungeşte suspansul în lupta pentru argint

Elisei şi colegele sale au obţinut doar un punct în confruntarea cu Măgura Cisnădie Foto: SCM Craiova Handbal oficial

Cu o săptămână înainte să joace finala Cupei EHF, handbalistele din Bănie au avut posibilitatea să închidă bătălia pentru locul doi în campionatul intern, dar nu au câştigat decât un punct în două meciuri disputate şi au doar un punct avans faţă de echipa de pe locul trei, Măgura Cisnădie, cu care au remizat ieri.

Handbalistele de la SCM Craiova au obţinut un punct din şase puse în joc în cele două confruntări din Liga Florilor disputate săptămâna trecută şi rămân pe locul doi în clasament, la un punct în faţa ocupantei locului trei, când mai sunt de disputat trei etape din acest sezon.
După ce miercuri au fost învinse la limită, cu 19-18, la Roman, într-un joc restant, ieri, handbalistele antrenate de Bogdan Burcea au remizat, scor 19-19, pe teren propriu, cu Măgura Cisnădie în derbiul pentru locul doi, din etapa a 23-a.
În prima repriză a partidei din Polivalentă, gazdele au avut de câteva ori un avans de patru goluri, dar formaţia sibiană a revenit pe tabelă, iar la pauză scorul a fost egal, 12-12. Imediat după reluarea jocului, oaspetele au preluat conducerea, iar în minutul 38 aveau un avantaj de două goluri (15-13). SCM a egalat două minute mai târziu, apoi s-a mers cap la cap. Cu cinci minute înainte de finalul partidei, Craiova conducea cu 18-17, dar nu a putut să se desprindă. Până la final s-au mai marcat trei goluri şi meciul s-a încheiat nedecis. Pentru SCM au evoluat: Dumanska, Stanciu, Lung – Trifunovic 1, Ţicu 2, Rădoi 3, Elisei 4, Zamfir 6, Nikolic 1, Pricopi, Vizitiu 1, Şelaru 1, Popescu.
Oltencele au acumulat 49 de puncte şi se menţin pe locul secund, după CSM Bucureşti, în timp ce Măgura Cisnădie se află pe locul al treilea, cu 48 de puncte. Craiova mai are de jucat cu Rapid, Brăila şi Corona Braşov, în timp ce sibiencele vor înfrunta Bistriţa, Slatina şi Vâlcea.

Elisei: Sunt supărată, îmi doream trei puncte

La finalul meciului, Valentina Ardean Elisei, experimentata jucătoare craioveană, a spus că şi-ar fi dorit toate cele trei puncte, dar şi remiza este bună: „Bineînţeles că sunt supărată, îmi doream tare mult ca toate punctele să rămână la noi, dar până la urmă e bine că am făcut şi egal. Ne dorim foarte mult să luăm locul doi şi pentru asta vom lupta până la sfârşit“.
Următorul meci în campionat pentru SCM Craiova va fi pe 15 mai, pe terenul celor de la Rapid Bucureşti, însă până atunci jucătoarele alb-albastre vor disputa finala Cupei EHF, cu norvegiencele de la Vipers Kristiansand.
Manşa tur va avea loc sâmbătă, 5 mai, în Norvegia, iar returul va fi vineri, 11 mai, în Polivalenta craioveană, de la ora 19.30.
Celelalte rezultate înregistrate în etapa a 23-a din Liga Florilor: HC Zalău – Dunărea Brăila 29-25, CSM Slatina – Danubius Galaţi 24-23, Corona Braşov – Rapid Bucureşti 29-27, HCM Vâlcea – AHCM Slobozia 25 -19. Azi au loc meciurile CSM Bistriţa – CSM Roman (ora 16.30) şi U Cluj – CSM Bucureşti (17.00, DigiSport, TelekomSport).
Clasament: 1. CSM Bucureşti 63 puncte (22 meciuri), 2. SCM Craiova 49p, 3. Măgura Cisnădie 48, 4.HCM Vâlcea 43, 5. HC Zalău 41, 6. CSM Bistriţa 39 (22 meciuri), 7. CSM Roman 33 (22 meciuri), 8. Corona Braşov 33, 9. Dunărea Brăila 30, 10. CSM Slatina 20, 11. U Cluj 20 (22 meciuri), 12. Danubius Galaţi 18, 13. Slobozia 17, 14. Rapid Bucureşti 12.