17 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal / Sevilla și AS Roma continuă în Ligă

Fotbal / Sevilla și AS Roma continuă în Ligă

După Real Madrid, Liverpool, Manchester City și Juventus Torino a venit rândul echipelor FC Sevilla și AS Roma să acceadă în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.
Gruparea spaniolă FC Sevilla a produs surpriza marți seară și s-a impus cu 2-1 pe terenul titratei formații britanice Manchester United în manșa secundă a optimilor. Golurile de pe „Old Trafford” (74.909 spectatori) au fost marcate de Lukaku (’84), pentru „diavoli”, respectiv Ben Yedder (’74, ’78), pentru spanioli. În meciul tur, scorul a fost egal, 0-0.
Manchester United: de Gea – Valencia (’77, Mata), Smalling, Bailly, Young – Fellaini (’60, Pogba), Matic – Lingard (’77, Martial), Sanchez, Rashford – Lukaku. Antrenor: Jose Mourinho.
Sevilla: Rico – Mercado, Kjaer, Lenglet, Escudero – N’Zonzi, Banega – Sarabia, Vazquez (’88, Pizzaro), Correa (’89, Geis) – Muriel (’72, Ben Yedder). Antrenor: Vicenzo Montella.

Tot marți seară, pe „Stadio Olimpico” (47.693 spectatori), AS Roma a depășit-o la limită, scor 1-0, pe Șahtior, și cum în tur ucrainenii au câștigat cu 2-1, italienii s-au calificat grație golului marcat în deplasare. Pe „Olimpico” a punctat Edin Dzeko, în minutul 52.
AS Roma: Alisson – Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov – Nainggolan, De Rossi, Strootman – Under (’65, Gerson), Dzeko (’89, El Shaarawy), Perotti. Antrenor: Eusebio Di Francesco.
Șahtior: Pyatov – Butko, Ordets, Rakitsky, Ismaily – Fred, Stepanenko (’74, Alan Patrick) – Marlos (’82, Dentinho), Taison, Bernard – Ferreyra. Antrenor: Paulo Fonseca.

În această seară se vor disputa ultimele două jocuri din manșa a doua a optimilor de finală, programul fiind următorul: ora 19.00: Beșiktaș – Bayern Munchen (în tur 0-5), ora 21.45: Barcelona – Chelsea (în tur 1-1).