3.9 C
Știri de ultima orăSportFotbal / Opt goluri în City - Basel și Juve - Tottenham

Fotbal / Opt goluri în City – Basel și Juve – Tottenham

Optimile Ligii Campionilor au început cu două meciuri foarte spectaculoase, cu opt goluri marcate. Astfel, echipa lui Pep Guardiola, Manchester City, s-a impus marți seară, în Elveția, pe „St. Jakob-Park” (36.000 spectatori), în fața lui FC Basel. A fost 4-0 pentru „cetățeni” în manșa tur a optimilor de finală, golurile fiind marcate de Gundogan (’14, ’53), B. Silva (’18) și Aguero (’23).
Basel: Vaclik – Lacroix, T. Xhaka, Suchy – M. Lang, F. Frei, Die, Riveros – Elyounoussi (’85, Bua), Oberlin, Stocker (’71, Ajeti). Antrenor: R. Wicky.
Man. City: Ederson – K. Walker, Kompany, Otamendi, Delph – De Bruyne (’63, D. Silva), Fernandinho, Gundogan – Bernardo Silva, Aguero (’85, Danilo), Sterling (’57, Sane). Antrenor: P. Guardiola.
Cartonașe galbene: Xhata ’38, Serey ’89 / Fernandinho ’59, Gundogan ’89.
A arbitrat: Jonas Eriksson (Suedia).

Italienii au tremurat pe final

În celălalt meci al serii, pe „Allianz Stadium” din Torino (41.232 spectatori), Juventus a părut în mare formă în prima repriză și capabilă să obțină o victorie importantă în meciul turul al optimilor contra grupării britanice Tottenham, dar evoluția din repriza secundă a lăsat de dorit, astfel că la final scorul a fost 2-2. Gonzalo Higuain a bifat dubla (‘2, ‘9 – penalti) și a ratat un penalti în minutul 45+2. În replică, britanicii au replicat prin Harry Kane (’35) și Christian Erikssen (’71).

Juventus: Buffon – De Sciglio, Benatia, Chiellini, Alex Sandro – Khedira (’66, Bentancur), Pjanic, Bernardeschi – D. Costa (’90+2, Asamoah), Higuain, Mandzukic (’76, Sturaro). Antrenor: M. Allegri.
Tottenham: Lloris – Aurier, Sanchez, Vertonghen, Davies – Eriksen (’90+2, Wanyama), Dier, Dembele – Lamela (’89, Lucas), Kane, Alli (’83, Son). Antrenor: M. Pochettino.
Cartonașe galbene: Benatia ’45, Higuain ’60, Bentancur ’80 / Davies ‘8, Aurier ’47.
A arbitrat: Felix Brich (Germania).
Meciurile retur se vor disputa pe 7 martie, de la ora 21.45.