10.6 C
Știri de ultima orăSportHandbal: Victoria incredibilă a Craiovei cu Brest în imagini

Handbal: Victoria incredibilă a Craiovei cu Brest în imagini

Peste 4.000 de suporteri au umplut astăzi până la refuz Sala Polivalentă din Bănie pentru meciul de handbal feminin dintre SCM Craiova şi Brest Bretagne (Franţa), din etapa a cincea a grupei A din Cupa EHF.

Suporterii au venit dotaţi cu tobe, vuzuveze, dar şi foi alb şi albastre şi mesaje pentru echipa craioveană

După o primă repriză în care elevele lui Bogdan Burcea au avut numeroase ratări, nereuşind să „perforeze” poarta campioanei mondiale Darleaux, franţuzoaice au intrat la pauză cu patru goluri avans, 9-5.

Craiovencele au început în forţă repriza secundă, au marcat patru goluri şi au restabilit egalitatea.

A urmat o perioadă în care oltencele nu au găsit calea spre gol şi Brest s-a distanţat din nou la patru goluri, 15-11.

În ultimele zece minute, handbalistele craiovene, împinse de la spate de un public fenomenal, au luptat ca nişte leoaice şi au marcat gol după gol, răstunând golul de la 15-11 pentru franţuzoaice la 16-15.

Ultimul fluier al arbitrilor cehi a declanşat fiesta în Bănie.

SCM Craiova – Brest Bretagne 16-15 (5-9)

Dumanska, Stanciu,  – portari; Rădoi 2, Trifunovic 1, Şelaru, Pricopi, Ţicu 2, Popescu, Nikolic 2, Ardean 2, Klikovac 3, Vizitiu 3, Florianu 1.

Idehn, Darleaux – portari; Tissier 1, Pineau 6, Copy 2, N’Gouan 4, Herbrecht, Prouvensier, Sand, Pop-Lazic, Stoiljkovic 1, Manach, Coatanea, Burlet, Limal, Mangue 1.

În urma acestui rezultat, clasamentul grupei arată astfel: 1. Brest – 6p, 2. SCM Craiova – 6p, 3. Kuban – 4p, 4. Randers – 2p. Au mai rămas de disputat jocurile: Kuban – Randers, Randers – SCM Craiova şi Brest – Kuban.

Primele două clasate în grupă se vor califica în sferturile de finală.

La conferinţa de presă de la finalul meciului, jucătoarele Yulia Dumanska şi Cristina Florianu au venit cu bannere cu mesaje de la fani, pe care le-au arătat.

Declaraţii ale antrenorului Bogdan Burcea la conferinţa de presă:

Bogdan Burcea – antrenor SCM Craiova: „În primul rând remarc publicul, senzaţional! Craiova este o echipă încăpăţânată, care nu s-a predat. Meciurile trecute m-am tot abţinut să nu laud fetele, dar azi am văzut o echipă mare, Craiova, care a învins o formaţie valoroasă. Nu cred că calificarea este rezolvată. Sper ca şi în ultimul meci fetele să se comporte la fel. Brest a câştigat nemeritat acolo. Îmi felicit fetele, spectatorii, sponsorii, clubul, tot ce a răsuflat lângă această echipă. De acum ne gândim la meciul cu Vâlcea, de joi”.

Burcea: „Aşa ceva nu am trăit decât acum şase sezoane, când Oltchim juca, tot cu Pineau în echipă, la Craiova. Înseamnă că munca fetelor e apreciată şi sunt motive de bucurie”.

Burcea: „Le spuneam unor prieteni că la patru goluri pentru ele simţeam cum sala cade pe mine”.