11.7 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenis - Australian Open: Simona Halep a învins-o pe Osaka și s-a calificat în sferturile de finală

Tenis – Australian Open: Simona Halep a învins-o pe Osaka și s-a calificat în sferturile de finală

Simona Halep, locul 1 WTA, s-a calificat astăzi în sferturi la Australian Open după ce a trecut de Naomi Osaka, locul 72 WTA, scor 6-3, 6-2. În runda următoare va juca împotriva învingătoarei partidei Barbora Strycova – Karolina Pliskova. Prezenţa în sferturile de finală reprezintă egalarea celui mai bun rezultat al carierei la Australian Open.

La finalul partidei, numărul 1 mondial a oferit prima declaraţie. Deşi accidentarea la glezna piciorului stă nu îi dă pace nici acum, Simona suportă cu brio suferinţa, iar scorul a arătat o superioritate clară pentru numărul 1 mondial: ”A fost un meci excelent, am jucat bine cel de-al doilea meci aici, pe Margaret Court Arena. Sunt mândră că am fost foarte atentă şi am jucat fiecare punct foarte concentrată. Acest turneu arată deja ca un maraton. Încă simt accidentarea, dar încerc să nu mă gândesc la ea. După această victorie, poate voi avea 2 zile libere şi va fi mai bine”.

Darren Cahill a fost inclus şi el în discursul de după partida câştigată cu Osaka: „Ştiam că Naomi loveşte foarte puternic, aşa că am schimbat ritmul. Am lovit mai tare, mai încet, am vorbit despre asta cu staff-ul meu şi mi-a ieşit. Îi mulţumesc mult lui Darren, e minunat să am un australian lângă mine şi să am susţinere aici”a declarat Halep la finalul partidei.