24.5 C
Știri de ultima orăSportKarateka Vlad Croitoru, medaliat cu aur în Ungaria

Karateka Vlad Croitoru, medaliat cu aur în Ungaria

Practicanții de karate de la CS Universitatea Craiova și Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trișcu“ au participat, la sfârșitul săptămânii trecute, la un turneu internațional în Ungaria, Budapesta Open, o competiție care a reunit 1.100 de sportivi, de la 128 de cluburi, din 30 de țări.
CS Universitatea s-a prezentat cu trei karateka, Gabriel Iordache, Bogdan Gogoloși și Ionuț Mitrică, iar doi dintre aceștia au urcat pe podium. Gabriel Iordache a avut cea mai bună clasare, locul doi la kumite individual U21, 67 de kilograme, în timp ce Bogdan Gogoloși a ocupat locul trei, la kumite individual, seniori, 60 de kilograme. Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trișcu“ a avut patru sportivi în concursul de la Budapesta, Vlad Croitoru, Robert Sîrbulescu, Mădălina Vasile și Patrick Budan-Pârvu. Vlad Croitoru a obținut cel mai bun rezultat al delegației craiovene, impunându-se la categoria sa, kumite individual, U11 categoria – 32 de kilograme. Colegul său, Patrick Budan-Pârvu, a ocupat locul șapte la kumite individual U14, -45 kilograme. Sportivii craioveni sunt antrenați de Geri Mitroi.