22 C
Știri de ultima orăSportUniversiada de la Taipei: Alina Rotaru a cucerit aurul la săritura în lungime

Universiada de la Taipei: Alina Rotaru a cucerit aurul la săritura în lungime

Atleta română Alina Rotaru a cucerit medalia de aur în proba de săritură în lungime, astăzi, la Universiada de vară de la Taipei (Taiwan), cu un rezultat de 6,65 metri.

Rotaru le-a devansat în clasamentul final pe cipriota Nektaria Panayi, 6,42 m, și pe germanca Anna Buehler, 6,38 m.

Rotaru a ratat primele două încercări și risca să fie eliminată din concurs (doar primele opt rezultate continuă competiția după trei încercări), dar a reușit 6,41 m la a treia tentativă. Rezultatul de 6,65 m a venit la a cincea încercare.

România a cucerit până acum la Taipei medalii doar la gimnastică artistică și atletism.

Bilanțul delegației noastre este de trei medalii de aur și trei de bronz. Două de aur au fost cucerite de gimnasta Larisa Iordache, la individual compus și la sol, iar cele de bronz au fost obținute de Larisa Iordache (bârnă), Andrei Muntean (sărituri) și Andrei Gag (aruncarea greutății).