10.6 C
Știri de ultima orăSportJohanna Konta va fi adversara Simonei Halep la Cincinnati

Johanna Konta va fi adversara Simonei Halep la Cincinnati

Jucătoarea britanică Johanna Konta, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 7, a învins-o pe Dominika Cibulkova din Slovacia, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 11, reuşind calificarea în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati, unde o va întâlni pe Simona Halep.
Konta s-a impus cu scorul de 6-3, 6-4 în meciul cu Cibulkova, după o oră şi 42 de minute de joc. Calificarea în sferturi este recompensată la Cincinnati cu un premiu de 60.105 dolari şi cu 190 de puncte WTA.
Simona Halep a ajuns anul trecut în faza semifinalelor la Cincinnati, când a pierdut, cu 3-6, 4-6, în faţa germanei Angelique Kerber. În 2015, Halep a evoluat în finală, fiind învinsă de Serena Williams, cu scorul de 6-3, 7-6 (5).