14.5 C
Știri de ultima orăSportFotbal / Craiova a câștigat un punct cu FCSB

Fotbal / Craiova a câștigat un punct cu FCSB

CS Universitatea Craiova a încheiat la egalitate, scor 1-1, partida disputată duminică seară, pe „Arena Națională“, în compania echipei FCSB, contând pentru etapa a treia din Liga I. Cele două combatante și-au împărțit reprizele, oltenii controlând primele 45 de minute, în timp ce bucureștenii au dominat actul secund.
Alb-albaștrii au deschis scorul în minutul 27, când Ovidiu Popescu a greșit o pasă, mingea a ajuns la Gustavo, care l-a servit excelent, pe culoar, pe Băluță, acesta a pătruns în careu și a trimis cu exteriorul pe lângă portarul Niță, ieșit în întâmpinare (27, 0-1).
Gazdele au revenit în repriza secundă, când Bălașa a șutat puternic dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, Calancea a respins prost, în față, Momcilovic a șutat apoi în portarul Craiovei, mingea a sărit la Gnohere, iar francezul a șutat imparabil de la cinci metri (62, 1-1).

FCSB: Niță – Enache, Bălașa, Momcilovic, Junior Morais – Pintilii (46, Larie), Ovidiu Popescu – Man, Florin Tănase, Teixeira (46, De Amorim) – Gnohere (70, Daniel Benzar). Antrenor: Nicolae Dică.

Craiova: Calancea – Dimitrov, Spahija (76, Rossi), Barthe, Ferreira (78, Kelic), Briceag – Screciu, Zlatinski – Gustavo, Băluță, Mitriță (57, Bancu). Antrenor: Devis Mangia.

Cartonașe galbene: Pintilii 39, Morais 55, Larie 86, Bălașa 90+4 / Mitriță 45, Băluță 55, Spahija 61, Gustavo 90+1, Dimitrov 90+2.

Au arbitrat: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene; George Rădulescu.

Observatori: Irina Mîrț, Mihai Stancu.

În urma acestui rezultat, CS Universitatea Craiova ocupă locul patru, cu cinci puncte, iar în următoarea etapă de campionat va evolua împotriva celor de la Astra Giurgiu, confruntarea fiind programată duminică, 6 august, de la ora 18.30, pe stadionul „Municipal“ din Severin. Până la disputa cu giurgiuvenii, gruparea din Bănie va juca joi, în Italia, cu AC Milan, în manșa a doua a turului trei preliminar al Ligii Europa.