13.1 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportPandurii bat pasul pe loc

Pandurii bat pasul pe loc

Pandurii Târgu Jiu nu a reușit decât o remiză, scor 1-1, în partida disputată vineri, pe stadionul „Municipal“ din Severin, în compania echipei FC Botoșani, contând pentru etapa a 7-a a play-out-ului Ligii I. Oaspeții au avut șansa deschiderii scorului în minutul 15, dar Vașvari a irosit lovitura de pedeapsă. Oaspeții au marcat însă în prima repriză și nu din acțiune, ci tot dintr-un penalti, Vașvari revanșându-se pentru prima ratare (42, 0-1). Gorjenii au restabilit egalitatea în prelungiri, tot de la punctul cu var, marcator fiind Păcurar (90+4, 1-1).

Pandurii: Popescu – Samson (46, Negoiță), Ene, Ilie, Bușu – Zaina (46, Hamed), Cioinac – Firțulescu, Păcurar, Hlistei – Negruț (72, Stana). Antrenor: Flavius Stoican.

Botoșani: Cobrea – Ungurușan, Tâncu, Miron, Mușat – Vașvari, Bordeianu – Golofca (87, Buș), Parafita, Roman (62, Elek) – Hergheligiu. Antrenor: Leo Grozavu.

Cartonașe galbene: Ene, Negruț, Samson / Vașvari, Golofca, Miron, Hergheligiu, Mușat.

Au arbitrat: Cătălin Popa – Gabriel Stroe, George Neacșu; Denis Haidiner.

În urma acestui rezultat, Pandurii ocupă locul 6 în play-out și se îndreaptă cu pași mari spre barajul de menținere în primul eșalon. În runda următoare gorjenii vor evolua tot pe teren propriu, în compania formației FC Voluntari, duelul fiind programat duminică, 30 aprilie, de la ora 18.00.