7 C
Știri de ultima orăSportEtapă benefică pentru doljenii din C

Etapă benefică pentru doljenii din C

Runda a 20-a din Liga a III-a, seria 3, a fost una bună pentru reprezentantele Doljului.
Vineri, pe „Extensiv“, CS Universitatea II Craiova s-a impus clar, scor 4-2, în fața echipei Atletic Bradu. Golurile alb-albaștrilor au fost marcate de Borța (‘3), Măzărache (’10), Buzan (’18) și Alex Popescu (’79). Replica argeșenilor a venit prin Ruță (’40) și Ion (’90+1). În minutul 85, Andrei Vlad a apărat o lovitură de la unsprezece metri, executată de Ruță. Antrenorii Corneliu Papură și Mugur Gușatu au mizat pe: Vlad – Vlădoiu (’81, Trocan), Hodea, Hreniuc, Borța – Enache, Țoiu, Buzan (’90, Chivu) – Frăsineanu (’57, Gunie), Al. Popescu, Măzărache (’71, Tătulea). „Am început mai bine returul și se vede că acești copii au progresat. Se vede încă lipsa de maturitate, să ai 3-0 și să nu ții un ritm bun de joc nu e bine“, a concluzionat Corneliu Papură.
La rândul său, CSO Filiași a înregistrat o remiză, 2-2, sâmbătă, pe stadionul „Metaloglobus“ din Capitală, în compania Steaua II. Golurile doljenilor au fost marcate în repriza a doua, de Claudiu Bălan și Sorin Papa, prima fiind dezastruoasă, după cum a caracterizat-o antrenorul Florin Șoavă. „Am făcut o primă repriză catastrofală, cu greșeli individuale la toată lumea, de ziceai că suntem începători. A doua repriză am schimbat sistemul, am câștigat mijlocul terenului și am egalat cu două goluri frumoase“, a declarat Florin Șoavă.
Pentru CSO Filiași au evoluat următorii: Mogoșanu – Calu, Chircan (’68, Fruntelată), Lupu, Tereche (’15, Borhot) – Bogdanovici, Borneci (’83, Obeanu) – Duriță, Stanca (’46, Papa), Crușoveanu – Bălan.
Tot un punct a obținut și ACS Podari, după ce a încheiat la egalitate, scor 3-3, în deplasare, cu FCM Alexandria. Golurile formației noastre au fost reușite de Adrian Cârstea (2) și Alex Raicea. Tehnicianul Victor Naicu a mizat: Mecea – Orban, Dina, Avram, Luică (’46, Bozgan) – Fieraru (’58, Căle), Sârmon, Cârstea, Raicea – Geaniumu (’80, Dumangiu), Preda (’58, Cl. Ștefan).
„Ca să fac o glumă, am pierdut o repriză cu 2-0 și am câștigat-o pe cealaltă cu 3-1. La cum s-a desfășurat jocul cred că este un rezultat echitabil“, a spus Naicu.
Celelalte rezultate din etapa a 20-a: SCM Pitești – FC Voluntari II 4-1, Urban Titu – CS Mioveni II 1-3, Concordia II Chiajna – ACS Șirineasa 3-2, FC Aninoasa – Flacăra Moreni 0-2, Sporting Roșiori a stat.
Clasament: 1. SCM Pitești 49 puncte (51-9), 2. FC Voluntari II 31 (33-25), 3. Atletic Bradu 29 (32-31), 4. Flacăra Moreni 28 (26-17), 5. FC Aninoasa 27 (21-15), 6. Concordia II Chiajna 26 (23-27), 7. Sporting Roșiori 25 (24-26), 8. CS Mioveni II 25 (25-29), 9. FCM Alexandria 24 (20-22), 10. CSO Filiaşi 23 (25-23), 11. CS Universitatea II Craiova 23 (27-28), 12. FCSB II 23 (27-32), 13. ACS Podari 17 (20-33), 14. ACS Șirineasa 16 (17-40), 15. URBAN Titu 13 (22-36).