10.9 C
Știri de ultima orăSportFotbal / Astra Giurgiu a remizat cu Genk. Vezi și celelalte rezultate înregistrate în prima manșă a 16-imilor din Liga Europa

Campioana României, Astra Giurgiu, a remizat, scor 2-2, în partida disputată în această seară, pe teren propriu, în compania echipei belgiene Genk, în manșa tur a 16-imilor Ligii Europa. Oaspeții au deschis scorul prin Castagne (’25), iar Budescu a restabilit egalitatea după o combinație frumoasă cu Teixeira, finalizată cu un șut la vinclu (’43). Genk a lovit din nou în minutul 83, prin Trossard, iar Seto s-a opus înfrângerii în minutul 90.

Astra: Lung jr. – Alves, Săpunaru, Fabricio – Stan, Seto, Teixeira, Maranhao – Ioniță (’63, Florea), Niculae (’64, Buş; ’80, Nicoară), Budescu. Antrenor: M. Șumudică.

Genk: Ryan – Castagne, Brabec, Colley, Uronen – Kumordzi (’64, Berge), Heynen – Schrijvers, Pozuelo (’74, Boetius), Trossard (’88, Buffel) – Samata. Antrenor: A. Stuivenberg.

Meciul retur se va juca săptămâna viitoare, în Belgia.

Celelalte rezultate din prima manșă a 16-imilor: Krasnodar – Fenerbahce 1-0, Alkmaar – Lyon 1-4, Celta Vigo – Șahtior 0-1, FK Rostov – Sparta Praga 4-0, Gent – Tottenham 1-0, Ludogorets – FC Copenhaga 1-2, Monchengladbach – Fiorentina 0-1, Olympiakos – Osmanlispor 0-0, Anderlecht – Zenit Petersburg 2-0, Ath. Bilbao – APOEL 3-2, H. Beer Sheva – Beșiktaș 1-3, Legia – Ajax 0-0, Manchester Utd – St. Etienne 3-0, PAOK – Schalke 0-3, Villarreal – AS Roma 0-4.