14.5 C
Știri de ultima orăSport„Satelitul“ a marcat de 13 ori în weekend. S-a accidentat Screciu!

„Satelitul“ a marcat de 13 ori în weekend. S-a accidentat Screciu!

Echipa secundă a CS Universitatea Craiova a avut un weekend intens, susținând două partide de verificare pe sinteticul de la stadionul „Aripile”. În primul test, disputat sâmbătă, alb-albaștrii s-au impus cu 8-0 (3-0) în fața liderului Ligii a IV-a Dolj, Viitorul Cârcea, marcatori fiind Burlacu (’15 – penalti, ’40), Alex Chivu (’29), Buzan (’49, ’58 – penalti), Gunie (’73), Tătulea (’81) și Frăsineanu (’89). Alb-albaștrii au irosit și o lovitură de pedeapsă prin Vali Constantin (’18).
Antrenorii Corneliu Papură și Mugur Gușatu au utilizat două formule distincte în acest amical: prima repriză: Vlad – Borța, Ion, Hreniuc, Lupu – Chivu, Hodea, V. Constantin – Cuibari, Rodeanu, Burlacu; repriza a doua: Vlad (’57, C. Popescu) – Ionescu, Cojocaru, Bogdan, Butoi – Buzan, Enache, Cârlig – Frăsineanu, Gunie, Tătulea (galerie foto).
Al doilea joc de verificare a avut loc ieri, în compania echipei Viitorul Domnești (locul 6 în C2). A fost 5-1 pentru alb-albaștri, care au fost conduși de la margine de Marin Dună, secundul lui Gigi Mulțescu (galerie foto). Golurile au fost semnate de Gustavo (’22, ’42), Drăghici (’46), Măzărache (’80) și Alex Popescu (’87). Portarul Craiovei, Andrei Vlad, a apărat două lovituri de pedeapsă (’16, ’50). Cei mai activi jucători au fost Gustavo și Măzărache, în timp ce Fajic nu se poate lăuda cu prestația sa. Din nefericire, s-a consemnat și o accidentare serioasă, Vladimir Screciu părăsind terenul de joc în minutul 35, fiind suspect de ruptură musculară la coapsa dreaptă.
Marin Dună a început meciul cu: Vlad – Vlădoiu, Hreniuc, Ion, Petre – Screciu, Gustavo, Bârzan – Măzărache, Fajic, Manea. Au mai intrat: Al. Preduț – Drăghici, Al. Popescu, R. Bogdan, Cojocaru, Ionescu și Enache.