6.7 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal / Atletico Madrid și Barcelona au confirmat în Cupa Regelui

Fotbal / Atletico Madrid și Barcelona au confirmat în Cupa Regelui

Antoine Griezmann continuă forma bună la Atletico Madrid

Formațiile Atletico Madrid și FC Barcelona au cunoscut succesul ieri seară, în manșa tur a sferturilor de finală ale Cupei Regelui Spaniei.
Madrilenii lui „Cholo” Simeone s-au impus categoric, scor 3-0, pe „Estadio Vicente Calderón” (24.826 spectatori), în fața echipei Eibar. Golurile au fost marcate de Antoine Griezmann (28), Angel Correa (60) și Kevin Gameiro (68).
Atletico: Moya – Juanfran, Savic, Gimenez, Filipe Luis – Gaitan (68, Godin), Niguez, Koke – Correa (63, Gameiro), Griezmann, Carrasco (66, Gabi). Antrenor: D. Simeone.
Eibar: Yoel – Capa, Lejeune, Galvez, Pena – Escalante (74, Isasa), Rivera – Adrian (65, Enrich), Rico, Inui (65, Luna) – Bebe. Antrenor: J. Mendilibar.

În celălalt meci al serii, FC Barcelona s-a impus în deplasare, pe „Estadio Anoeta” din San Sebastian (28.461 spectatori), în fața celor de la Real Sociedad. Golul care a făcut diferența a fost marcat de Neymar (21 – penalti).
Real Sociedad: Rulli – Elustondo, Navas, Martinez, Berchiche – Illarramendi, Zurutuza – Vela (72, Juanmi), Prieto (76, Canales), Oyarzabal – Willian Jose (80, Concha). Antrenor: E. Sacristan.
Barcelona: Cillessen – Roberto, Pique, Umtiti, Digne – Rakitic (69, D. Suarez), Busquets, Iniesta (46, A. Gomes) – Messi, L. Suarez, Neymar. Antrenor: L. Enrique.

În primele două meciuri din manșa tur a sferturilor s-au înregistrat următoarele rezultate: Real Madrid – Celta Vigo 1-2, Alcorcon – Alaves 0-2.
Manșa retur va avea loc săptămâna viitoare, după următorul program: 24 ianuarie, ora 20.15: Alaves – Alcorcon; 25 ianuarie, ora 20.15: Eibar – Atletico Madrid, ora 22.15: Celta Vigo – Real Madrid; 26 ianuarie, ora 22.15: Barcelona – Real Sociedad.