7 C
Știri de ultima orăSportPandurii se reinventează

Pandurii se reinventează

Chiar dacă Pandurii Târgu Jiu a pierdut aproape o echipă întreagă, noua formație, pregătită de Flavius Stoican, pare capabilă să găsească formula care să lupte cu șanse reale de a evita necazurile în Liga I. Gruparea gorjeană a încheiat la egalitate, scor 1-1, întâlnirea de ieri seară cu FC Anzhi Makhachkala (locul 11 în Rusia), în primul meci amical susținut în cadrul stagiului de pregătire din Antalya. Rușii au deschis scorul în minutul 33, iar oltenii au ratat un penalti prin Olivian Surugiu (45), dar au egalat după pauză prin atacantul Daniel Mărgărit, care a şutat puternic de la marginea careului.

Antrenorul Flavius Stoican a folosit două formule distincte în acest meci. A început jocul cu următorul unsprezece: Răzvan Stanca (30, Daniel Popescu) – Denis Brînzan, Cornel Ene, Florin Ilie, Sorin Buşu, Olivian Surugiu, Erico da Silva, Daniel Stana, Paul Păcurar, Dragoş Firţulescu, Gabriel Dodoi. În partea a doua a disputei întreaga echipă a fost schimbată: Daniel Popescu (65, Răzvan Negrilă) – Ionuţ Trocan, Ionuţ Tătaru, Ionuţ David, Laurenţiu Tudor, Bogdan Dănăricu, Ionuţ Zaina, Cosmin Mihai, Cătălin Hlistei (75, Rodemis Trifu), Adelin Pîrcălabu, Daniel Mărgărit (75, Yasin Hamed).

Următorul meci amical al echipei Pandurii în acest stagiu din Antalya este programat mâine, tot la Belek, în compania echipei Kryliya Sovetov Samara (locul 12 în prima ligă din Rusia).