5.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal / CS Universitatea Craiova a remizat cu Fortuna Dusseldorf, în primul amical din Malta

CS Universitatea Craiova a remizat, scor 1-1, în partida amicală disputată sâmbătă seară în compania echipei germane Fortuna Dusseldorf (locul opt în 2.Bundesliga), prima din cadrul stagiului de pregătire din Malta (7-27 ianuarie). Nemții au deschis scorul prin Emmanuel Iyoha (24), iar oltenii au replicat prin juniorul Alexandru Popescu (77).

CS Universitatea, prima repriză: Pedro Mingote (Laurențiu Popescu) – Ștefan Vlădoiu, Stephane Acka, Andrei Dumitraș, Marius Briceag – Hristo Zlatinski, Vladimir Screciu, Alin Manea – Nicușor Bancu, Alex Băluță, Andrei Ivan.
CS Universitatea, repriza a doua: Andrei Vlad – Robert Petre, Renato Kelic, Apostol Popov, Marius Briceag – Alex Mateiu, Radu Bârzan – Nuno Rocha, Gustavo Vagenin, Simon Măzărache – Alex Popescu.
Antrenor: Gigi Mulțescu.

Fortuna Dusseldorf, prima repriză: Rensing – Hoffmann, Madlung, Bormuth – Schauerte, Gartner, Bodzek, Ayhan, Schmitz – Ritter, Iyoha.
Fortuna Dusseldorf, repriza a doua: Rensing – Koch, Akpoguma, Gül – Kiesewetter, Kinjo, Ferati, Sobottka, Bellinghausen – Yildirim, Rüzgar.
Antrenor: Friedhelm Funkel.

De remarcat faptul că Andrei Ivan a devenit căpitanul Craiovei, cel puțin pentru acest meci, baderola rămânând „vacantă” după plecare lui Bogdan Vătăjelu la Sparta Praga.

CS Universitatea Craiova va mai susține partide de verificare în compania echipelor FC St. Gallen, FC Hibernians, Terek Groznîi, Krîlia Sovetov Samara.