sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFlorin Costea i-a readus zâmbetul lui Jerry Gane

Florin Costea i-a readus zâmbetul lui Jerry Gane

Florin Costea a dat forță atacului vâlcean (foto: Alexandru Vîrtosu)

Abia legitimat la CSM Vâlcea, atacantul Florin Costea a izbutit să marcheze ieri, la Brăila, cu Dacia Unirea, și să-i aducă astfel grupării din Zăvoi trei puncte importante, salvatoare pentru antrenorul Jerry Gane. „Viperele” s-au impus cu 1-0 în confruntarea din etapa a 8-a din Liga a II-a, reușita lui Costea venind în minutul 39.
Dacia Unirea Brăila: C. Mitrea – G. Niţă, L. Ivan, Olenic (’60, Frunză), Stănciulescu – D. Oprea (’82, Calu), Rz. Adăscăliţei (’60, M. Enciu) – C. Roşu, Puşcaşu, Necoară – Al. Muscă. Antrenor: Alin Pânzaru.
CSM Vâlcea: Cabuz – Samson (’83, C. Cristea), C. Pîrvulescu, I. Neag, D. Dumitraşcu – O. Vasile, Piscanu, D. Stana (’90, I. Marian), S. Drăghici (’70, Ad. Cârstea) – M. Dina, Fl. Costea. Antrenor: Jerry Gane.
După acest succes, trupa lui Jerry Gane se află în afara zonei retrogradării, pe locul 14, iar sâmbătă, de la ora 11.00, joacă în Zăvoi cu Metalul Reşiţa.

„A fost o victorie foarte importantă, fiind prima din acest campionat reușită în deplasare. Am jucat contra unei echipe bune, care câștigase toate punctele pe propriul teren. Am făcut o primă repriză foarte bună, în care am dominat, am avut ocazii și am meritat golul. A fost un gol în stil Costea. În a doua repriză am închis foarte bine culoarele spre poarta noastră, am încercat să mai punctăm pe contraatac. Nu am mai dat gol, dar am menținut ritmul, am jucat bine în defensivă și am câștigat cele trei puncte. Mă bucură și faptul că Florin, după atâta timp, a reușit să dea și gol, a fost talismanul nostru, aveam nevoie de el, mai ales că îl cunosc foarte bine, știu ce poate. E căpitanul echipei și liderul vestiarului, aveam nevoie de experiența și valoarea lui. Cu Reșița avem un singur gând – victoria, ne trebuie constanță în rezultatele bune. Asta nu înseamnă că ne subestimăm adversarul, nici vorbă. Nu ne plângem că jucăm la trei zile, toate echipele joacă așa. Ne antrenăm și jucătorii o să fie pregătiți la ora meciului, sută la sută”, a declarat antrenorul vâlcenilor Jerry Gane.