10.6 C
Știri de ultima orăSportRomânia a învins Muntenegru la Jocurile Olimpice

România a învins Muntenegru la Jocurile Olimpice

Naţionala de handbal feminin a României a învins ieri reprezentativa Muntenegrului, scor 25-21, în al treilea meci din faza grupelor, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.
Este prima victorie pentru Cristina Neagu şi colegele sale la Rio, care rămân în cărţi pentru calificarea în sferturile de finală.
Pentru România au evoluat: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu — Gabriella Szucs, Melinda Geiger (2 goluri), Eliza Buceschi (2), Cristina Neagu (10), Aurelia Brădeanu, Gabriela Perianu, Valentina Ardean-Elisei (3), Oana Manea (4), Camelia Hotea, Florina Chintoan, Patricia Vizitiu, Laura Chiper (4).

Clasamentul după 3 etape se prezintă astfel: 1. Brazilia – 4p, 2. Norvegia – 4p, 3. Spania – 4p, 4. Angola – 4p, 5. România – 2p, 6. Muntenegru – 0p

Româncele au pierdut primele două partide, contra Angolei (19-23) şi împotriva Braziliei (13-26), şi vor juca următorul meci cu Spania, mâine (ora 20.40). În ultimul joc din grupa A, tricolorele vor înfrunta Norvegia. Primele patru clasate se califică în sferturi.