17.8 C
Știri de ultima orăSportFotbal / CS Universitatea Craiova, eliminată din Cupa Ligii

Fotbal / CS Universitatea Craiova, eliminată din Cupa Ligii

Alb-albaştrii au ieşit învinşi din confruntarea din Gruia (foto: csuc.ro)

Formaţia CS Universitatea Craiova nu a reuşit calificarea în sferturile de finală ale Cupei Ligii, după ce a pierdut în această seară, scor 2-3, în Ardeal, în faţa formaţiei CFR Cluj, în optimile competiţiei. După primele 90 de minute scorul a fost egal, 0-0, chiar dacă în ultimul minut al primei reprize ardelenii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, după un fault evident comis de portarul Nicolae Calancea asupra lui Cristi Bud. Davide Petrucci şi-a asumat executarea penaltiului, iar şutul său a fost respins în corner de Calancea, care şi-a răscumpărat eroarea (’45). Egalitatea a persistat şi în cele două reprize suplimentare, astfel că s-a trecut la loviturile de departajare. La penaltiuri, pentru CFR au marcat Cristian Lopez, Petrucci şi Nascimento şi au ratat Tiago şi Bud. Pentru Craiova au înscris Zlatinski şi Rocha şi au ratat Bancu, Ivan şi Vătăjelu.

CFR Cluj: Mincă – Peteleu, Larie, Horj, Mario Jorge – Jakolis, Petrucci, Nascimento, Nouvier (’58, Tiago) – Negruţ (’53, C. Lopez), Bud. Antrenor: Vasile Miriuţă.

CS Universitatea: Calancea – Popov, Kay, Acka, Vătăjelu – Zlatinski, Mateiu (’100, Rambe) – Băluţă, Gustavo (’46, Ivan), Măzărache (’88, Bancu) – Rocha. Antrenor: Gigi Mulţescu.

Cartonaşe galbene: Horj, Camora, Jakolis, C. Lopez, Neagu / Calancea.

Au arbitrat: Mihai Florin Marcu – Iulius Radu Timar, Ovidiu Arusoaiei; Florin Andrei.

Observatori: Sajtos Laszlo, Mircea Călin.

CS Universitatea Craiova urmează să întâlnească în campionat pe CSMS Iaşi, partida din etapa a patra a Ligii I fiind programată luni, de la ora 18.30, pe stadionul „Extensiv”.