25.9 C
sâmbătă, 8 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportTenis / Halep şi Niculescu, în sferturile probei de dublu de la Montreal

Tenis / Halep şi Niculescu, în sferturile probei de dublu de la Montreal

Simona Halep şi Monica Niculescu au câştigat, ieri seară, meciul cu perechea din Ucraina, Katerina Bondarenko/Olga Savchuk, scor 6-1, 6-3, în optimile turneului WTA de la Montreal, Canada, disputat pe hard şi dotat cu premii totale de 2,4 milioane de dolari, informează Mediafax. Aflate la cel de-al doilea meci jucat împreună la dublu, Halep şi Niculescu s-au impus în doar 56 de minute.
Cele două jucătoare din România au servit excelent de-a lungul întregii confruntări şi nu au pierdut niciun game când s-au aflat la serviciu. În schimb au reuşit patru break-uri, dintre care trei în primul set, încheiat 6-1, şi încă unul în cel de-al doilea, suficient cât să se impună cu 6-3.
Pentru acest succes, perechea Halep / Niculescu şi-a asigurat un cec în valoare de 17.920 dolari şi 190 puncte WTA.
În runda următoare, cea a sferturilor de finală, Simona Halep şi Monica Niculescu vor juca împotriva câştigătoarei din meciul Caroline Garcia / Kristina Mladenovic – Anna-Lena Groenfeld / Kveta Peschke (Germania / Cehia).